Aksaray-Yenikapı metro hattı açıldı (Video)

Aksaray-Yenikapı metro hattı açıldı : İstanbul metrosu ile Marmaray’ı birbirine bağlayan Aksaray-Yenikapı metro hattı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı. Avrupa ve Asya yakasında bulunan raylı ulaşımı birleştiren hat ile Atatürk Havalimanı-Kartal metrosu 81 dakikaya düştü.


Başbakan Davutoğlu, “Marmaray ve ikinci tünelle Avrupa ve Asya bağlanıyor. Bu yeni hatla da Kartal’dan çıkan bir kişi Bağcılar’a gidebilecek. Öylesine büyük bir devrim ki hayatı kolaylaştırıyor, tarihimizi zenginleştiriyor.” dedi.

RAYLI SİSTEME BİR HALKA DAHA

Haliç Metro Geçiş Köprüsü ve Yenikapı metro istasyonunun 15 Şubat 2014’te dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete açılmasının ardından bu gün İstanbul’un raylı sistemine bir halka daha eklendi. Havalimanı, Marmaray ve Hacıosman metrosunu birbirine bağlayan Aksaray- Yenikapı metro hattı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı.

81 DAKİKADA KARTAL

Aksaray- Yenikapı bağlantısı ile Atatürk Havalimanı’ndan gelen bir yolcu, Yenikapı’dan Marmaray’la Kadıköy – Kartal metrosuna 81 dakikada ulaşabilecek. Anadolu ve Avrupa yakasındaki raylı ulaşımı birleştiren Aksaray- Yenikapı metro hattı ile yolcular Yenikapı’dan metro ile Taksim, Levent, Mecidiyeköy, Maslak ve Hacıosman’a da kolay bir şekilde ulaşabilecek.

700 metre uzunluğundaki Aksaray- Yenikapı hattı, Atatürk Havalimanı, Bağcılar, Başakşehir ve Olimpiyat Stadı’nı Yenikapı’ya bağlarken aynı zamanda Aksaray, Otogar, havalimanı, Marmaray ve İDO’nun da yolcu aktarma noktası oluyor.

DAKİKA DAKİKA YOLCULUK SÜRELERİ

Aksaray- Yenikapı metro hattı ile İstanbullular, Kartal’dan Atatürk Havalimanı’na 81 dakikaya, Yenikapı’dan Atatürk Havalimanı’na 36 dakikaya,
Yenikapı’dan Olimpiyat Stadı’na 39 dakikaya,
Taksim’den Atatürk Havalimanı’na 43, 5 dakikaya,
Mahmutbey’den Üsküdar’a 44, 5 dakikaya,
Başakşehir’den Taksim’e 55, 5 dakikaya,
Bağcılar’dan Mecidiyeköy’e 41 dakikaya,
Üsküdar’dan Atatürk Havalimanı’na 45 dakikaya,
Bağcılar’dan Kadıköy’e ise 45, 5 dakikaya ulaşabilecek.

AÇILIŞI YAPAN BAŞBAKAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

“Fatih Sultan Mehmet’e selam olsun. Kudüs’e büyük hizmetler eden Kanuni Sultan Süleyman Han’a selam olsun. Kudüs’ten bir zerre toprağı vermeyen Sultan Abdülhamit Han’a selam olsun. Yeditepe’te, engin Boğaz’a selam olsun… Bu aziz şehrin mubarek sakinlerine selam olsun.

“BİZE RABBİMİZİN EN BÜYÜK EMANETİ İSTANBUL’DUR”

Eğer bize sorsalar ve deseler ki, “Size rabbimizin en büyük emaneti nedir diye?” “İstanbul” deriz. İstanbul bize tarihi emanettir. Gün tarihi anma günüdür. İstanbul’un başkent olduğu dönemlerde yaşanan barış düzenini anma günüdür. 400 yıl… Kudüs-ü Şerif bu mubarek İstanbul’dan idare edildiği zamanlarda, ister Müslüman, ister Hristiyan olsun ibadetini barış içinde yaptı. Her mezhep Kudüs’e emniyet içinde girdi. Halil İbrahim şehri diyerek Kudüs’e gözümüzün nuru gibi baktık. Kudüs’te İstanbul’un ruhu, İstanbul’da Kudüs ruhu vardır. Kudüs’te hala eserlerimiz var. İstanbul’a gelenler görürler ki aynı sokaktaki cami, kilise, havradaki barış düzeni vardır. Ne biz Kudüs’ü unuturuz ne de İstanbul Kudüs’ü unutur. Buraya gelirken tekrar Halit Meşal’le görüştüm, Mahmud Abbas’la görüştüm. Onlara sizlerin selamını ilettim. “Her vatandaş zihniyle duasıyla Mescid-i Aksa’nın yanında olacaktır” dedim. Onlar da, “Bundan hiç şüphemiz yok. En zor zamanlarımızda Türkiye’yi yanımızda hissetmişsek, bundan sonra da her bir Türk kardeşimizin kalbinin bizimle attığından eminiz” dediler. Mescid-i Aksa’yı tahrip etmek isteyenler bilsinler ki, bizim için Mescid-i Aksa ile Kabe arasında fark yoktur. Çağrımız barış çağrısıdır. Bizim için İstanbul ile Kudüs’ün kaderi aynıdır. İstanbullular, sizin yetki verdiğiniz büyükşehir belediye başkanı başta olmak üzere hepimiz verdiğiniz yetkiyi namus borcu biliriz. Biz bu emaneti korumak için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da sizlere selamı var. O tüm İstanbulluların kalbindedir.

“BUGÜN DEVREYE GİRECEK METRO HATTI ÖZEL BİR YERE SAHİP”

İstanbul emanetine sahip çıkmak, İstanbul’u canlı bir şehir olarak muhafaza etmek önemli görevlerdendir. İstanbul’da bizim ruhumuzu dokuyan şehir İstanbul’dur. Çocukluğumun geçtiği Fatih’ten babamın mağazasına doğru attığım her adımda tarihi öğrendim. Biz sizi kalpten seviyoruz. Bugün devreye girecek olan metro hattı özel bir yere sahip. Eskiler bu Aksaray’ı bilirler. Bahçelievler’e gitmek için minibüsler kalkardı. İnsanlar üstüste giderlerdi. Nerede duracağı belli olmazdı. Ulaşım meselesi büyüyen İstanbul’a hitap edemezdi. Otobüs bulmak, minibüs bulmak sıkıntıydı. İstanbulluların bu makus tarihi AK Parti ile değişti. Hem yerin üstünde hem de yerin altında yeni hatlar inşaa edildi. Son 10 yılda 141 km metro hattı yapıldı. 2019’a kadar 430 km’ye çıkacak. 2019 sonrasında 776 km’ye geçecek. İstanbul tarih barındırıyor. Sur içi, Üsküdar gibi yerlerin korunması için ulaşımın yerin altına taşınması lazım. Yer üstünde yapılırsa yüzlerce tarihi eser yıkılmak zorunda kalır. Yıkılmış olan yerlerin listesi var. Eskiden metro başlamış olsaydı bu yerler yıkılmazdı. Büyüyen nüfusa hizmet sunmak için yolları genişletmeye gerek yok. Yolları yerin altına çekmek gerekir. Metro hizmetleri tarihi koruyan hizmetlerdir. Aksaray- Yenikağı kısa görünebilir. Bu hat tamamlanınca tüm İstanbul birbirine bağlanıyor.

“ÖYLESİNE BÜYÜK BİR DEVRİM Kİ HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR, TARİHİMİZİ ZENGİNLEŞTİRİYOR”

Marmaray ve ikinci tünelle Avrupa ve Asya bağlanıyor. Bu yeni hatla da Kartal’dan çıkan bir kişi Bağcılar’a gidebilecek. Öylesine büyük bir devrim ki hayatı kolaylaştırıyor, tarihimizi zenginleştiriyor. Deniz ulaşımı, kara ve raylı ulaşım birbiriyle irtibatlanıyor. Yenikapı’dan Atatürk Havalimanı’na 36 dakikada gidecek. Kartal- Atatürk Havalimanı 81 dakika sürecek. İşkencesiz, ızdırapsız yolculuk olacak. Oturup rahatlıkla kitap okunabilecek. Bunlar rüyaydı. Biz rüyaları gerçekleştirerek tarihe de hizmet ediyoruz. 50 bin parça arkeolojik parça da ortaya çıktı. İstanbul bir tarih ve kültür başkentidir. Bu çalışmalarla tarihi de korumayı hedefliyoruz. Kimse bundan rahatsız olmamalı. Bakırköy’den- Kirazlı’ya 9 kilometrelik hat yapılacak. İstanbul’un denizi, havası ve karası birbirine irtibatlanacak.

Prof. Dr. Bozlağan, hattın hizmete girmesiyle Marmaray’ın taşıdığı günlük yolcu sayısında büyük artış görüleceğini de sözlerine ekleyerek, “Özellikle Taksim, Mecidiyeköy, Levent ve Maslak yönüne aktarmaların önemli bir kısmı da bu hat üzerinden gerçekleşmeye başlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin halen inşa etmekte olduğu diğer metro hatlarının hizmete girmesiyle İstanbul ulaşımında büyük bir rahatlama olacak” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar