Antalya Batı Çevre Yolu ‘nun imar planları kabul edildi

Antalya Batı Çevre Yolu ‘nun imar planları kabul edildi :Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, Batı Çevre Yolu’nun 5 bin ve 25 bin ölçekli nazım imar planlarını kabul etti. Kabul edilen planlara göre yolun Karaman Çayı ile Çandır Çayı arasında kalan ve özel mülkiyetler sebebiyle bugüne kadar tamamlanamayan bin 800 metrelik bölümünün iki tarafındaki 160 hektar alan imara açılıyor. Ancak planlar, bölgeden geçmesi planlanan demiryolunu kapsamıyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kasım ayı meclis toplantısı Antalya Su ve Atık Su İdaresi’nin (ASAT) konferans salonunda yapıldı. Yoklamanın ardından meclis, gündem maddelerine geçilemeden, muhalefet ile AK Parti arasındaki tartışmalara sahne oldu. Karşılıklı söz almalarla devam eden tartışmalar 1 saat 40 dakika sürdü. Gündemin yoklama dışındaki geriye kalan maddelerinin görüşülmesi ise 1 saat 30 dakikada tamamlandı. Birçok gündem maddesi okunmadan, ilgili komisyonlardan havale edildiği şekliyle topluca oylanıp kabul edildi.
Meclisin kabul ettiği maddeler arasında Batı Çevre Yolu’nun 5 bin ve 25 bin ölçekli nazım imar planları da yer aldı. Gündemin 12’nci ve 13’üncü sıralarında yer alan maddelerin görüşmeleri sırasında toplantıya başkanlık eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yerini vekili Ahmet Büyükakça’ya terk ederek salondan çıktı. Söz alan Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Bu kadar önemli bir konuda Menderes Türel’in dışarı çıkmasına anlam veremedim. Acaba bir tereddüt, bizim bilmediğimiz bir sıkıntı mı var?” diye sordu.
Grup kararı bulunmasına rağmen bazı CHP’li üyeler maddelerin oylamasına katılmadı. MHP’li İrfan Yılmaz’ın sorusu ile de planların, bölgeye yapılması planlanan demiryolunu kapsamadığı ortaya çıktı. 1,8 kilometre uzunluğundaki yolun iki tarafında 160 hektar alanı imara açan planlar MHP’li İrfan Yılmaz’ın çekimser kalmasına karşın iktidar ve muhalefet partili üyelerin oy çokluğuyla kabul edildi.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Çar 13

İhale İlanı : Yemek Hizmeti Alınacaktır

Kasım 13 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 13

İhale İlanı : Akü Satın Alınacaktır

Kasım 13 @ 11:00 - 12:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar