Ekonomik sürüş ile 20 kilometrelik metroda yıllık 1 milyon 500 Euro tasarruf

Ekonomik sürüş ile 20 kilometrelik metroda yıllık 1 milyon 500 Euro tasarruf :İstanbul’da bulunan metro hatları arasında Otomatik Tren İşletimi (ATO) kapsamında uygulanacak ekonomik sürüş metodu ile normal sürüşe göre yüzde 14’e varan tasarruf sağlanabileceği bildirildi


-İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez:
“Bu uygulama sayesinde tam kapasite çalışan 20 kilometrelik bir metro hattında, cer enerjisinden yılda 1 milyon 500 bin Euro’luk tasarruf sağlanabilecek”

İstanbul’da bulunan metro hatları arasında Otomatik Tren İşletimi (ATO) kapsamında uygulanacak ekonomik sürüş metodu ile normal sürüşe göre yüzde 14’e varan tasarruf sağlanabileceği bildirildi.
Çevre ve tasarruf bilincinin oluşturulması amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda, geliştirilen ekonomik sürüş yöntemi ile yolculuk süresinde önemli değişiklikler yaşanmadan daha az enerji tüketimiyle gerçekleştirileceği kaydedildi.
Bu yeni sistemin, şehir içi yolculuklarda giderek daha da önem kazanan metrolarda ciddi tasarruf sağlayacağını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, “Bu uygulamanın Türkiye’de diğer şehirlerde de yaygınlaştırılması yolunda çalışmalara başlandı. Uygulama sayesinde tam kapasite çalışan yaklaşık 20 kilometrelik bir metro hattında, cer enerjisinden yılda 1 milyon 500 bin Euro’luk tasarruf sağlanabilecek” dedi.
Yöntemin gerçek sistemde uygulanmasına ilişkin saha ölçümlerinin olumlu sonuçlar verdiğini kaydeden Prof. Dr. Söylemez, lokomotif veya vagon sayısının değiştirilmediği halde mevcut sonuçlara göre yüzde 10 oranında tasarruf sağlandığını ve karbondioksit oranın da aynı ölçüde azaldığına dikkati çekti. Söylemez, tasarruf oranının yüzde 14’lere kadar ulaşabildiğini de ifade etti.

-“Ömür Döngü Maliyeti”-

Enerji tüketiminin azaltılması ve tasarruf sağlanması yolundaki çalışmaların sadece bununla sınırlı olmadığını ifade eden Prof. Dr. Söylemez, özellikle bugünlerde idarelerdeki araç alımlarında “Ömür Döngü Maliyeti” kapsamında satın alınacak araçların, enerji tüketim maliyetlerinin de ihale karar sürecine dahil edilmesine yönelik çalışmaların önemine değindi.
Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, şöyle devam etti:
“Yaptığımız analizlerde metro tipi işletme gerçekleştirilen raylı sistem hatlarında, araç ağırlığındaki her yüzde 10 artışın enerji tüketimini yüzde 7 ila 8 oranında arttığını tespit etmiş durumdayız. Dolayısıyla ilk satın alma maliyeti daha düşük olan ancak 7-8 ton daha ağır olan bir araç, düşünüldüğü gibi daha ucuza mal olmayabilir. Bu nedenle alınan aracın kullanılacak olan hat üzerinde kilometre başına düşen enerji tüketiminin teklif sürecinde belirtilmesi gerekiyor. Ayrıca belirtilen oranın sağlanamaması durumunda cezai bir yaptırıma bağlanması, çevreye duyarlı araçların üretimini ve kullanımını sağlayacaktır.”
Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, İTÜ’de yürütülen bir doktora çalışması kapsamında, metroların kuruluş aşamasından başlayarak enerji tüketimi açısından en iyi şekilde belirlenmesini sağlamaya yönelik araştırmalar yapıldığını bildirdi.

-İstanbul MetroRail Forumu ve Sergisi-

İstanbul’da 9-10 Nisan 2015 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Ulaşım A.Ş, Tünelcilik Derneği Metro Çalışma Grubu, Ticaret Eşleştirme Derneği ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin destekleriyle düzenlenecek İstanbul MetroRail Forumu ve Sergisi’nin, 2020 yılına kadar yaklaşık 10 milyar Euro’luk metro yatırımının yapılacağı İstanbul için son derece önemli olduğunun altını çizen Söylemez, forumun çevreci, hızlı, engelli dostu, entegre ve sürdürülebilir metro yatırımlarına ışık tutacağını ve çok sayıda alt yüklenici ile tedarikçinin forum esnasında ana yüklenici ve idareler ile bir araya gelerek konu ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulunma fırsatı yakalayacaklarını da söyledi.

Ayrıntılı bilgi için:
Tuğçe Özkuş
RPR Medya AŞ
İletişim Danışmanı
03122198464
05301782743


1 Comment

Yorumlar