Türkiyedeki Kentiçi Raylı Sistem Ağı Uzunluğu 492 Km

Türkiyedeki Kentiçi Raylı Sistem Ağı Uzunluğu 492 Km : Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Lütfi Elvan, Aksaray-Yenikapı metro hattı açılış töreninde , “Türkiye’de bugün itibariyle metro, hafif raylı sistem, banliyö olmak üzere 492 kilometre kent içi raylı sistem ağı bulunuyor. 133 kilometrelik kent içi raylı sistemin ise inşası devam ediyor. 54 kilometrelik kısmın proje çalışması, 58 kilometrelik kısmının ise ön aşama projelendirme çalışmaları devam ediyor. 14 büyükşehiri kapsayan bu veriler içerisinde ise ağırlığı İstanbul teşkil ediyor” diye konuştu.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak bir yandan 64 kilometrelik banliyö sistemini metro standardına getirirken bir yandan da İstanbul’daki mevcut metro ağını geliştirdiklerini ifade eden Elvan, Levent-Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) metro hattının inşasına devam ettiklerini, bu yıl sonuna kadar bu hattı tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Elvan, Bakanlıkça yapımı üstlenen Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı ve Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunun ihale sürecinin devam ettiğini, aralık ayı sonu itibariyle ihaleleri bitirmeyi planladıklarını kaydederek, Bağcılar’ı, Başakşehir’i ve Bahçelievler’i metrobüse, Marmaray’a, İDO iskelesine bağladıklarını aktardı.

İstanbul’un ulaşım altyapısı için 17 milyar lira

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’un yoğun yerleşimli ve ulaşım sıkıntısı çeken bölgelerini şehrin kara, deniz ve demiryolu bazlı toplu ulaşım modlarına bağlıyoruz. Sabiha Gökçen Havaalanı’nı raylı sistemle en kestirme yoldan ulaşılabilir hale getiriyoruz. Bugün için İstanbul metrolarına yönelik toplam yapmış olduğumuz toplam yatırım tutarı 6,3 milyar liradır. Yani 6,3 katrilyonluk harcama gerçekleştirdik Bakanlık olarak. Şu anda tam 7 katrilyonluk yatırım projemiz İstanbul için devam ediyor. 4 katrilyonluk projemiz ise projelendirme, 2 katrilyonluk kısmı ise ihale aşamasında.

Yani kısaca özetlemem gerekirse İstanbul’un ulaşım altyapısı için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız tam 17 katrilyon lira ayırmış durumda. ve bunun da önemli bir kısmını gerçekleştirmiş durumda. Bugün işletmeye aldığımız 700 metrelik bağlantı ve açılan yeni istasyon Atatürk Havaalanı, Marmaray ve Taksim metrosu bağlantılarıyla adeta bir kayıp halkanın inşasıdır. Bu anlamlı bağlantı metrolarda ve Marmaray’da seyahat eden günlük 900 bin insanımıza doğrudan hitap ediyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar