İşte yoldan çekilecek servisler

İşte yoldan çekilecek servisler :Metro ve raylı sistem hatları üzerinde çalışan servislerin 2018 yılına kadar kaldırılması gündemde. Ancak İstanbul’da sayıları 55 bini bulan ve 40 bini çalışanlara yönelik olan servis araçlarının sadece 5 bini raylı sistem ağı içinde; servis trafiğindeki payları ise yalnız % 12


Dönüşüm programı çerçevesinde, metro ve raylı sistem hatları üzerindeki işyerlerinde servislerin devredışı bırakılacağının açıklanması, gözleri merkezi iş alanlarına çevirdi. Yolcuları yüksek kapasiteli toplu taşıma sistemine yönlendirerek hem trafiği rahatlatmayı hem de tüketimi dizginlemeyi hedefleyen projenin etki alanı ise bugünkü rakamlarla şimdilik kısıtlı görünüyor. Öyle ki, İstanbul’daki 55 bin servis aracının 40 bini çalışanlara, 15 bini öğrencilere hizmet verirken, bunların yalnız 5 bini raylı sistem hatlarındaki işletme ve kurumlara yönelik. Bir başka deyişle, kaldırılması planlanan servisler, toplam trafiğin içinde yalnız yüzde 12’lik paya sahip.

% 10’U DEVLETE HİZMET VERİYOR

Büyük kentlerde servis sektörünün toplu taşıma sorununa bağlı oluştuğunu belirten İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) ve İlkem Turizm’in başkanı Ali Bayraktaroğlu, “Toplu taşımada istenen noktaya gelinmeden servisleri kaldırmak kolay bir iş değil” dedi. Raylı sistem güzergâhındaki şirketlerde çalışanların büyük kısmının bu hattın uzağındaki noktalarda yaşadığını söyleyen Bayraktaroğlu, şöyle devam etti: “Maslak metro güzergâhı. Orada yaklaşık bin servis aracı çalışıyor. Esentepe, Mecidiyeköy, Levent, Merter, Ümraniye gibi bölgeleri de dahil edersek toplam içinde ancak 5 bin araç eder. Diğer yandan, İstanbul’daki servis araçlarının en az yüzde 10’u devlet kurumlarına hizmet veriyor. İETT ve İBB bu kurumlara dahil. Bu iş ihtiyaçtan doğdu. ABD, Japonya, İngiltere’de benzer uygulamalar var.

 sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar