İzmit Tramvay Hattı Yürüyüş Yolu’ndan Geçecekse Yapılmasın

İzmit Tramvay Hattı Yürüyüş Yolu’ndan Geçecekse Yapılmasın :Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kasım ayı toplantısı bugün yapılacak. Bugünkü toplantının gündeminde önemli bir konu var. Büyükşehir Belediyesi İzmit Tramvay Projesi’nin inşaatı için, İller Bankası’ndan kredi alınması konusunda Meclis’ten yetki isteyecek.


Tramvay projesi için İller Bankası’ndan 10 yıl vadeli, düşük faizli 180 milyon TL civarında kredi alınması öngörülüyor. Büyük olasılıkla teklif bugün Bütçe Komisyonuna gönderilecek. Gelecek ay da AKP’liler mecliste onaylayacaklar. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Tramvay Projesi için söylemediğini bırakmayan CHP’lilerin de bu kredi talebine red oyu vermeleri, kendilerini inkar etmek anlamına gelir. “Tramvay-Tramvay” diye bağıran CHP’liler de, herhalde bu kredi girişimine destek vereceklerdir.

Değerli okurlar; Kocaeli’nin, özellikle İzmit’in çok ciddi trafik ve ulaşım sorunu var. Bu sorunun, tamamı lastik tekerlekli toplu taşıma araçları ile çözülmesi de mümkün değil. Raylı sisteme-ama yerden, ama havadan- mutlaka ihtiyaç var. Tramvay da çözüm seçeneklerinden biridir.

AKP’liler 30 Mart seçimleri öncesi, İzmit için “Tramvay Projesi”ni çok fazla abarttılar. Anıtpark Meydanına tramvay getirip sergilemek, fırsat buldukça o tramvay kabinine girip, vatandaşa el sallamak çok saçmaydı. Bu konuda halka karşı kendilerini çok bağladılar. 30 Mart seçimleri özellikle İzmit’te sanki sadece “Tramvay mevzuu” kapsamında geçti.

Şimdi bu iş fiilen başlama aşamasına geliyor. Ama hala şehre net bilgi verilmedi. Tramvay nereden geçecek?. Belli değil. “Seka Park ile Otogar arasında yapılacak” deniliyor.

İyi de nereden?.. Seka Park ile Otogar arasında pek çok farklı güzergahtan geçirilebilir. Sahil yolunun kenarından gelir, D-100’ün altından geçip Leyla Atakan Caddesi’nden Atatürk Bulvarına çıkıp, gidebilir..

Merkez Bankası yanından, Şahabettin Bilgisu Caddesine girip, yine Leyla Atakan’dan çıkarak gidebilir.. Seka Park’tan çıkar, Kozluk’tan İnönü Caddesi’ne girer, buradan gidebilir..Hiç birine itirazım yok..

Hatta yıllar önce hazırlanan ilk projeye uygun olarak, İzmit şehir merkezi tamamen araçlara kapanır, tramvay Cumhuriyet Caddesi’nden (Yürüyüş Yolu’nun alt caddesi) boylu boyunca gider.. Bu da bir seçenektir. Ama bu tramvay, eğer demiryolu sahile indikten sonra İzmit’in kazandığı, bu şehre çok büyük ve belki de tek farklılık getiren Yürüyüş Yolu üzerinden geçecekse; işte buna bu şehri seven herkes şiddetle karşı çıkmalıdır.

Pek çok konuda eleştiririm. Ama Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na kalpten inanır ve güvenirim. Gayet iyi biliyorum ki, bu iş-tramvayın Yürüyüş Yolu üzerinden geçmesi- Başkan Karaosmanoğlu’nun da hiç içine sinmiyor. Eğer bu şehrin garip muhalefeti zırt pırt “Hani nerede tramvay. Seçimden önce söz verdiniz. Neden yapmıyorsunuz” diye Büyükşehir’i tahrik etmese, Başkan Karaosmanoğlu, bu projeden tamamen vazgeçebilirdi. Belki İzmit için en hayırlısı da bu olurdu.

Nereden geçerse geçsin.. Seka Park ile Otogar arasında çalışacak tramvay, İzmit’in trafik sorununa da ulaşım sorununa da çok büyük artı getirmeyecektir. Hep yazıyorum; bu şehrin Doğu-Batı yönünde ulaşım sorunu yok. İnsanlar, Yürüyüş Yolu’ndan yürüyerek istedikleri yere gidiyorlar. Bu şehrin asıl ulaşım sorunu kuzey-güney doğrultusundadır.

Zaten sıkıntıya büyük bir çözüm geçirmeyecek böyle bir proje için, Yürüyüş Yolu’nu feda etmek bu kentin geleceğine yapılabilecek en büyük kötülük olacaktır.

Üstelik, tramvay hattını Yürüyüş Yolu’na döşemek kolay da değildir. Yürüyüş Yolu altındaki bütün alt yapı borularını deplase etmek gerekecektir. Daha iki yıl önce yapılan Yürüyüş Yolu kenarındaki yer altı trafolarını kaldırıp, taşımak gerekecektir. Bu işin maliyeti çok yüksek olacak; belki 4-5 yıl İzmit Şehir Merkezinde inşaat yüzünden bütün hayat duracaktır.

Bunların hiç birine değmez.. Büyükşehir’in trafik adına öncelik vereceği projeler D-100 üzerinde yapılması gereken köprülü kavşaklar, battı-çıktılar; Eski Gölcük Yolu girişinde, Adalet Köprüsü bölgesinde yapılması gereken işler olmalıdır.

20 yıl önce, Sefa Sirmen döneminde bu kentte “Raylı sistem” konusu ilk kez gündeme gelmiş. Yarımca’dan Uzunçiftlik’e kadar şehir içi ulaşımı için raylı sistem kurulması kararlaştırılmış, Alman firmasına proje hazırlatılmış. Ama daha sonra Sirmen de bu işten vazgeçmiş.

Şimdi, Başkan Karaosmanoğlu’na bir kez daha sadece bir İzmitli olarak, bu şehrin geleceğini düşünen biri olarak rica ediyorum. Yürüyüş Yolunu bitirecek, yakın gelecekte tarihi çınarları yok edecek bir projeye lütfen imza atmayın. Bırakın, muhalefet “Tramvay sözü verdiler, sözlerini tutmadılar” diye istediği kadar bağırsın. Bu tramvayı Yürüyüş Yolu ortasından geçirirseniz, gelecekteki İzmitliler sizin için çok daha kötü şeyler söyleyeceklerdir. İller Bankası’ndan krediyi alın. Şehir merkezinde iki tane büyük kapalı otopark yaptırın. Şehir merkezini araçlara kapatın. Bisiklet kullanımını teşvik edin.. Ne yaparsanız yapın. Ama lütfen, çok lütfen; Yürüyüş Yolu üzerinden tramvay geçirmeyin.

 


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar