Tarihi Bodrum Köprüsü yükten kurtuluyor

Tarihi Bodrum Köprüsü yükten kurtuluyor :Bergama’da üzerinden ağır tonajlı TIR’ların geçmesi nedeniyle tehlikede olan 2 bin yıllık Bodrum Köprüsü için adım atıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, Yeni Asır’ın gündeme getirdiği köprüyü rahatlatmak için proje hazırlandığını açıkladı.
UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Bergama’da 2 bin yıl önce Roma İmparatoru Adrianus tarafından inşa edilen ve üzerinden her gün geçen 100 tonluk ağır tonajlı araçlar nedeniyle çökme tehlikesi taşıyan Bodrum Köprüsü için umut doğdu. Yeni Asır’ın daha önce manşetten gündeme getirdiği sorunla ilgili açıklama yapan İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, “Köprünün rahatlaması için çevreyolu projesi yapıldı. Karayolları Bölge Müdürlüğü’müz de en az bizim kadar bu konu üzerinde hassasiyetle duruyor. En kısa süre içerisinde orada çözüme yönelik uygulamanın başlayacağı inancındayım” dedi.
Köprüde bozulmalar var
Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu da, “Proje bittiği zaman en azından ağır taşıtlar burayı kullanmayacak. Daha yolun başındayız ama bir yerden başlamak gerek” dedi.
Geçtiğimiz Haziran ayında Yeni Asır’ın gündeme getirdiği Tarihi Bodrum Köprüsü’nün ağır tonajlı TIR ve kamyonlardan kurtulması için İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü çalışma başlattı. Abdülaziz Ediz, köprünün Roma döneminde yapılmasına rağmen günümüzün şartlarını dahi karşılayan güçlü bir köprü olduğunu ifade ederek, “Malesef ağır tonajlı araçların geçişi yüzünden köprüde bozulmalar meydana geldi. Bunu biz de müdürlük olarak yakinen biliyoruz ve orada yeni bir yol alternatifi arayışına girildi. Özellikle Kozak Yaylası’ndan gelen büyük yük kamyonlarının o köprüden geçip şehrin o yoğun trafiğinin içine girmemesi gerekir. Bu konuda Karayolları Bölge Müdürümüz ile ilgililerle birçok defa tartışıldı, konuşuldu” dedi.
TANSU EDİP GÖKBUDAK
“Çözümsüz diye bir şey yok”
Bodrum Köprüsü’nü kurtaracak olan çevreyolunun proje aşamasında olduğunu söyleyen Abdülaziz Ediz, “Ağır tonajlı kamyonları şehirden içeri sokmayacak şekilde çalışmalar yapılıyor. İnşallah bu çalışmalar kısa sürede gerçekleşir. Çok rahatlıkla çözüm sağlanabilir. Ona göre bir çıkış alteri belirlenerek şehir trafiğine ve bu tarihi köprüye daha fazla zarar vermemiş oluruz diye düşünüyorum. Karayolları Bölge Müdürlüğümüz de en az bizim kadar hassasiyetle duruyor. En kısa süre içerisinde orada çözüme yönelik çalışmaların başlayacağı inancındayım” dedi.
Çevreyolu alternatifi köprüyü kurtaracak
Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu ise köprünün kurtulması için çevreyolu alternatifi hazırladıklarını söyledi. Uraloğlu, köprünün Bergama’nın meşhur Kozak Taşı’nın çıkarıldığı güzergahta olduğunu belirterek, “Bizim orada şu anda devam eden bir çevreyolu alternatifimiz var. Henüz daha proje aşamasında. Proje bittiği zaman en azından ağır taşıtlar giremeyecek. Daha yolun başındayız ama bir yerden başlamak gerek” dedi.Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar