Adana’da 2 polisin öldüğü metro istasyonu kontrol firması sorumluları yargılanıyor

Adana’da 2 polisin öldüğü metro istasyonu kontrol firması sorumluları yargılanıyor :ADANA’da metro durağına otomobille uçan 2 polis memurunun ölümüyle ilgili metro inşaatının kontrol firmasında çalışan 8 kişi hakkında dava açıldı.


Hassas Bölgeler Koruma Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru 37 yaşındaki İsmail Özder yönetimindeki 01 UM 074 plakalı otomobil, 15 Aralık 2010’da girişinde herhangi bir önlem bulunmayan Mücahitler Caddesi’ndeki Fatih Metro İstasyonu’nda uçtu. Yaklaşık 20 metre yer altına inen istasyon merdivenlerine uçan ve takla atan otomobil hurdaya döndü. Kazada araç sürücüsü Özder ile Bağlar Polis Merkezi’nde görevli polis memuru 27 yaşındaki Emre Gildir hayatlarını kaybetti.

BELEDİYE GÖREVLİLERİNİN CEZALARI ERTELENDİ

Olayın ardından başlatılan soruşturma sonrası Adana 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda görevli olan Nermin Akray ile Mebruh Kurtulgan hakkında ’görevi kötüye kullanma’ suçundan dava açıldı. Yargılama sonucu 2 görevliye verilen ceza ertelendi. Bilirkişi incelemesinde, eksikler ve gerekli tedbirler alınmadan geçici kabul işlemini yapan proje sorumlularının dikkatsizlik ve özensizlikle 2 polis memurunun ölümünde asli kusurlu oldukları belirtildi.

KONTROL FİRMASI SORUMLULARINA DAVA AÇILDI

Mahkeme hakimi, kontrol firması sorumluları hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu üzerine soruşturma başlatılırken iddianame hazırlayan Cumhuriyet Savcısı, iddianamesinde Fatih İstasyonu civarındaki yolların trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanmadığı, kavşaklara trafik ışıklı işaretlerin konulmadığı, yer işaretleri yapılmadığı, karayolu yapısı üzerinde gerekli çalışmaların yapılmadığı ve denetlenmediği, karayollarında trafik için tehlike teşkil eden engellerin kolayca görülecek şekilde işaretlenmediği ve ortadan kaldırılmadığına, yol yapısı ve işaretleme yetersizliğine dikkat çeken savcı, mühendislerin meslekten men edilmelerini de talep etti.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Metro inşaatında kontrol firmasında görev yapan proje müdürü Metin K., kontrolörler Mehmet Ö., Gökhan İ., inşaat mühendisleri Celal K., Engin S., Bahattin A. , elektrik mühendisi Suat T. ile işletme mühendisi Ömer E. hakkında taksirle ölüme neden olma suçundan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Tutuksuz yargılanan tüm sanıklar, hazırlanan bilirkişi raporunu kabul etmediklerini söyleyerek bahsi geçen yetersizliklerin belediye fen işlerinin sorumluluğunda olduğunu öne sürdüler. Mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar