Bakan Lütfi Elvan Belkahve Tüneli ‘nde incelemelerde bulundu

Bakan Lütfi Elvan Belkahve Tüneli ‘nde incelemelerde bulundu :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul ile İzmir arasında yapımı devam eden 433 kilometre uzunluğundaki otoyol güzergahındaki Belkahve Tüneli’nde incelemelerde bulundu.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul ile İzmir arasında yapımı devam eden 433 kilometre uzunluğundaki otoyol güzergahındaki Belkahve Tüneli’nde incelemelerde bulundu. Tünelle ilgili bilgi alan ve tünele giren Bakan Elvan burada yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Genel anlamda İstanbul- İzmir arasındaki otoyolun yüzde 40’ı tamamlandı, İzmit Körfezi geçişini 2015 yılı sonunda tamamlayacağız. Otoyolun İzmir’deki kısmı 35 kilometre ancak, bu toplam projenin en zor kısmı. Bu bölümde Bornova ve Turgutlu viyadükleri olmak üzere iki viyadük yapılacak. Yaklaşık 6.3 milyar dolarlık projenin İzmir’deki bölümüne 474 milyon dolar harcanacak. Belkahve Tüneli’ni 2016 yılında tamamlamayı düşünüyoruz. Gelecek Ağustos ayında da ışık görme töreni düzenlenerek tünelin iki ucu birleşecek. Bornova viyadüğü 2 bin 238 metre uzunluğuyla Türkiye’nin sayılı viyadükleri arasında, burası da gelecek yıl Aralık ayında tamamlanacak. Turgutlu viyadüğü ise 407 metre uzunluğunda. O da gelecek Haziran’da tamamlanacak. Projenin tamamlanmasının ardından İstanbul İzmir arası 3.5 saate kadar düşecek. Proje çalışmaları öngörülenin de önünde ilerliyor. İzmir’in yapısı gereği, coğrafi konumu nedeniyle eğim ve kara nokta çok, bu projeyle bu sorunlar da ortadan kalkacak. Otoyol, İzmir- Aydın otoyolu ile birleştirilecek. Kemalpaşa’da şehir geçişinde ciddi sıkıntılar var, bu nedenle 6.5 kilometrelik otoyola Kemalpaşa bağlantı yolu yapılıyor bu da Temmuz ayında bitecek.”
Daha sonra İzmir Limanı’na geçen Bakan Elvan, makam minibüsüyle limanı gezip Liman İşletme Müdürlüğü’nde bilgi aldı.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar