Edirne’de 2 köprü 10 gündür bu haldeEdirne’de 2 köprü 10 gündür bu halde :Edirne’de 10 gün evvel şiddetli yağışlarla beraber taşan Tunca ve Meriç nehirlerinde düşüş bugünde sürdü.
Edirne’de 10 gün evvel şiddetli yağışlarla beraber taşan Tunca ve Meriç nehirlerinde düşüş bugünde sürerken, Edirne Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partisi CHP ‘li Recep Gürkan, kente gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, Yunanistan ile sınır olan Meriç nehir yatağının temizlenmesi için taleplerini ileteceklerini belirtti . Diyer yandan etkili olan yoğun sis dolayısıyla sular altındaki tarihi köprüler bir kısmı gözden kaybolurken görüş mesafesi de yer yer 50 metreye kadar fena düştü .
Edirne’de önceki 4 Aralık günü Bulgaristan’daki şiddetli yağışların ardından Meriç ve Tunca nehirleri yatağından çıkarak taşmış, çevresindeki çay bahçeleri, sosyal tesisler ve ekili alanlar sular altında kalmıştı. Edirne Valiliği kriz merkezinde girişleri sularla dolan ve 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi’ne ulaşımı mümkün kılan tarihi Tunca ve Meriç köprüleri suyun debisine göre trafiğe kapatılırken, başka zamanlarda ise kontrollü geçiş sağlanıyor.
Bulgaristan’ın şiddetli yağışların ardından barajlardan su salması üzerine evvelki gün 1500’ün üzerine çıkan Meriç nehrinin debisi DSİ verilerine göre, 1391 metreküp/saniyeye fena düştü . Tunca nehrinse ise bugünkü ölçümlerde 288 seviyesine gerilediği gözlendi. Nehir debilerinin düşmesine rağmen halen Karaaağaç Mahallesi’nde, nehir kenarında ve tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi mevkiindeki alanlar sular altında.Edirne’de 2 köprü 10 gündür bu halde

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.