Gümüşhanede Karayolu Yatırımları

Gümüşhanede Karayolu Yatırımları :AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, Gümüşhane’nin kara yolu yatırımında altın çağını yaşadığını, Doğu Karadeniz’i İç Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’ya bağlayacak olan ve 12.9 kilometre uzunluğundaki yeni Zigana Tüneli için fiyat teklifleri alımının sürdüğünü söyledi.
Gümüşhane’ye yapılan çevre yolu, bölünmüş yollar, köprülü kavşaklar ve tüneller ile Gümüşhane’nin çehresinin değişmeye devam ettiğini belirtti.
Bakanlıklar nezdinde yürütülen hummalı çalışmalar ve temaslar sonucunda, projelerin hayata geçme şansı yakaladığını ifade eden Aydın, şunları dile getirdi:
“2011 yılında ihalesini yaptırdığımız bölünmüş yollarımız ve çevre yolumuz son hız devam ediyor. 10 Kasım 2014 tarihinde ihaleye çıktığımız yeni Zigana Tüneli ihalesinde fiyat teklifleri 29 Ocak 2015 tarihinde son bulacak ve bir-iki ay içinde kazma vurulacaktır. Ayrıca Gümüşhane-Pirahmet, Pirahmet-Bayburt, Arzular-Yayladere, Pirahmet-Kelkit, Kelkit-Erzincan bölünmüş yolları tam hız devam ederken Köse ve Kürtün yollarındaki proje çalışmaları devam ediyor. İkisu-Tersun yolunun kalan 5-6 kilometrelik bölümü de yeniden ihale edilip bu yaz tamamlanacaktır. Tüm bu çalışmalarda sağladıkları katkılardan dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ve eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a ilim adına teşekkür ediyorum.”
Yapılan çalışmalar sonrası Gümüşhane-Trabzon kara yolunun, Gümüşhane-Köstere arasındaki 30 kilometrelik bölümün 400 milyon lira harcanarak tamamlandığını belirten Aydın, şunları kaydetti:
“Aynı kara yolu üzerinde 8 kilometre uzunluğunda ve 7 çift tüp tünelin yapımı da tamamlandı. Kürtün Kavşak Tüneli, Köprübaşı Tüneli, Torul Tüneli, Taşocağı Tüneli, Mescitli Varyant Tüneli, Harmancık Tüneli ve Mescitli-1 Tüneli şu anda tamamlanarak trafiğe açılmıştır. Yine aynı kara yolu üzerinde 3 adet 500 ve 14 adet 720 metre uzunluğundaki köprülerimizin de yapımı tamamlanmıştır. Ayrıca Gümüşhane Çevre Yolu’nda yapım çalışmaları sürdürülmekte olup, 2016 yılı sonunda trafiğe açılması hedefleniyor. Çevre yolunun toplam proje bedeli ise 630 milyon liradır. Kara yolunda altın çağını yaşayan ilimiz, Doğu Karadeniz’i İç Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’ya bağlayacak olan ve 12.9 kilometre uzunluğundaki yeni Zigana Tüneli için fiyat teklifleri alınıyor.”


 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar