Hatalı kesilen HGS cezalarına isyan

Hatalı kesilen HGS cezalarına isyan :Hızlı Geçiş Sistemi’ndeki (HGS) hatalar yüzünden binlerce liralık cezayla karşılaşan sürücüler isyan etti.Otoyol ve köprü geçişlerinde trafik akışını hızlandırmak için uygulanan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) uygulamasında kesilen cezalar özellikle kamyon sürücülerinden büyük tepki alıyor. Sürücüler, “Cihazlar çoğu zaman okumuyor, olan bize oluyor” diye isyan etti.
Kocaeli’de taşımacılık yapan kamyoncular, HGS sisteminin uygulamaya geçmesinden bu yana sürekli sistem hatası olduğunu öne sürerek, bu hatalar nedeniyle kendilerinin mağdur edildiğini, yeterince kontör yüklü HGS geçiş kartı olmasına rağmen ’Kaçak geçiş yaptıklarının’ görüldüğünü, bunun da sistemin çalışmamasından kaynaklandığını öne sürdü.
Ali Özdemir adlı kamyon sürücüsü, 30 yıldan bu yana yaptığını, uygulamanın soygun olduğunu öne sürerek şöyle devam etti:


 
Arabayı satsam ödeyemem
“49 bin Tl borcum gözüküyor. Afla birlikte 37 bin TL deniliyor. Arabayı devlete de versek borcumuzu kurtaramıyoruz. HGS ile ilgili sorumlu bir kişi karşımıza çıkmıyor. Bu borcu arabaları da versek ödeyemeyiz. Devletin bu işlere bir an önce el atması lazım. Dün akşam Körfez Gişeleri’nden giripİzmit’ten çıktım. ’370 TL kaçak’ yazdı. Normalde ücretsiz olması gerekiyor bu bölümdeki geçişin. Telefonla soruyorum bana yarın sileceklerini söylüyorlar ve muhatap bulamıyoruz.”
Muzaffer Yıldırım, TEM Otoyolu giriş ve çıkışlarında zaman zaman HGS ve OGS cihazlarını okumadığını öne sürerken, şöyle devam etti: “4 yıldır yapıyorum. Sabah HGS’den geçiş yaptım ve okumadı. 348 TL yazdı. Yanlış giriş yapmadım ve hiçbir suçum yok. Sistem, cihazı okumadığı için otomatikman en uzak mesafeyi yazıyor. Yazdığı için de itiraz hakkınız e-mail yoluyla oluyor. E-mail atılıp muhasebeye bildiriyoruz bu arada biz cezayı yemiş oluyoruz.” Kamyoncu İsmail Ataman kendisine de 148 bin 500 Lira HGS borcu geldiğini belirterek “Oğlum aracını satmasına rağmen 768 Lira HGS borcu geldi. Bizim yanlış girişimiz de yok. OGS’den giriyorsak OGS’den çıkıyoruz” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar