Karayolları Ekibi Yoldan İnsan Kemiği TopladıKarayolları Ekibi Yoldan İnsan Kemiği Topladı :Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde karayolları ekipleri tarafından bugün Çanakkale-Bursa Karayolu’nda gerçekleştirdiği yol çalışması sırasında yapılan kazılarda insan kemiklerine rastlandı. Toplanan kemikler, belediye ekipleri tarafından şehir mezarlığına götürülüp, gömüldü. AK Partili Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz kemiklerin bulunduğu yerin daha önce mezarlık olduğunu belirtti.
Karayolları tarafından bugün Çanakkale-Bursa Karayolu’ndaki yol çalışmaları sırasında yapılan kazılarda insan kemiklerine rastlandı. Dağınık halde bulunan kafatası parçaları, çene ve el ve ayak kemikleri belediye ekipleri tarafından tek tek toplandı. Daha önce de karayolunun Atatürk Caddesi’ndeki yol çalışmaları sırasında insan kemikleri bulunmuştu. Daha önce olduğu gibi yine bulunan kemikler belediye ekipleri tarafından tek tek özenle naylon poşet içerisine toplanıp, ilçe mezarlığına götürüldü. Kemikler burada kazılan bir mezara gömüldü.
AK Partili Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz “Bölge geçmişte şehir mezarlığı varmış. Mezarlığın bir kısmı da şehitlikmiş. 1960’lı yılların başlarında, yol çalışmaları sırasında mezarlık kapatılıp, yolun altında kalmış. Zaman zaman bu tür yol yapım çalışmaları sırasında kemikler çıkabiliyor. Belediye yol çalışmaları veya kazı çalışmaları sırasında çıkan kemikleri şehir mezarlığında yaptığımız özel bir yere gömüyoruz. Kazı çalışmaları sırasında insan kemiklerinin çıkması hoş bir şey değil fakat Lapseki’de 2 bin 500 yıldır insanlar bir şekilde yaşamını sürdürmüş. Bu nedenle şehrimizin yarısı SİT alanı içinde kalıyor” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.