Karayolundaki Çalışma Tarım Arazilerini Sular Altında BıraktıKarayolundaki Çalışma Tarım Arazilerini Sular Altında Bıraktı :Sakarya’nın Akyazı ilçesinde Karayolları tarafından genişletilen D-140 karayolunda tarla sularının tahliye edildiği hendeklerin kapatılması 2 bin dönüm ekili araziyi sular altında bıraktı. Yüzlerce çiftçinin ekini tarlada çürürken, çiftçiler kendilerine muhatap bulamadıkları için mağdur edildiklerini söyledi.
Bir süre önce yapımı tamamlanan Akyazı-Kuzuluk bağlantı yolu D-140’ta ki genişletme çalışmaları bölgede tarlası bulunan çiftçileri mağdur etti. Uzunçınar Mevkiinde tarlası bulunan yüzlerce çiftçinin ekili alanları sular altında kaldı. Buna sebep olarak ise karayolu çalışması esnasında arazilerin suyunun tahliye edildiği hendeklerin ve kanalların kapatılması olarak gösterildi.
12 dönüm mısır ekili tarları sular altında kalan çiftçi Aziz Yıldız kendisi gibi 100’den fazla çiftçinin binlerce TL zarar ettiğini söyledi. Yıldız, “Çalışma yapılmadan önce arazilerin yanında bulunan kanallardan su tahliye oluyordu. Ancak şu anda yolun bütün suyu tarım arazilerine akıyor. Tarlalarımız sular altında ve elimiz kolumuz bağlı” diye konuştu. Sadece kendisinin 15 bin TL zararı olduğunu ve bölgede ki diğer çiftçilerle birlikte yüzbinlerce TL zarar ortaya çıktığını ifade eden Yıldız, “Bu mağduriyetimizin giderilmesi için her yere başvurduk. Akyazı İlçe Tarım Müdürlüğüne ve Belediyeye şikayetimizi resmen ilettik. Ancak bize kimse gelmedi. Burada yüzlerce insan mağdur. Bu mağduriyetimiz acilen giderilsin” dedi. Tarlasında ekili olan mısırı hasat edemediğini belirten Yıldız, “Tarlam tamamen sular altında. Girip mısırımı alamıyorum. Karayolları Genel Müdürlüğü yanlış planlama ile ekili arazilerimizi sular altına bıraktı. Bizim zararımızı ödemesi ve bu sorunu aşması gerekiyor. Burada mağdur olan çiftçiler ekmeklerini bu tarlalardan kazanıyor” diye ifadeler kullandı. Arazisi sular altında kalan çiftçiler ekili duran hasatlarını alamadıkları gibi tarlalarını ekim öncesinde süremiyor. Yol çalışmasından önce bu sıkıntıları yaşamadıklarını ifade eden çiftçiler, Karayolları Genel Müdürlüğüne zararlarının karşılanması çağrısını yaparken, Sakarya Milletvekillerinin de kendileri ile ilgilenmesini istiyor.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.