Mersin raylı sistem projesi için düzenleme

Mersin raylı sistem projesi için düzenleme :Mersin’de, ölümlü trafik kazalarıyla sürekli tartışma konusu olan Tulumba köprüsünün yıkımına karar verilirken, kıyı kenar çizgisine aykırı olarak yapıldığı belirtilen Aqua Park’ın ise taşınacağı bildirildi.
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Aralık ayı ikinci birleşim toplantısı yapıldı. Kongre ve Sergi Sarayı’nda, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Yenişehir ilçesinde bulunan ve Mersin’in kanayan yarası olan Tulumba köprüsünün yıkımına oy birliği ile karar verildi.


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaşım Ana Planı ve Raylı Sistem Fizibilite Raporu’nda, Mersin Garı’ndan başlayıp Mezitli Soli Kavşağı’nda son bulan raylı sistem hattında yer alan Tulumba ve Göçmen kavşaklarının, raylı sisteme uyumlu, katlı kavşak, battı-çıktı olarak düzenlenmesi, Ulaştırma Bakanlığı’nca 19 Haziran 2012 tarihinde onaylanan Ulaşım Ana Planı’nda belirtilen kavşaklarla beraber, Ulaşım Ana Planı’nda belirtilmeyen ancak aşırı trafik sıkışıklığı yaşanan Yenişehir Limonluk, Yenişehir Beşyol gibi kavşaklarda projelendirme ve yapımına yönelik çalışmaların yapılabilmesi için ilgili daire başkanlıklarına yetki verilmesi ve konunun Ulaşım Ana Planı revizyon çalışmalarında değerlendirilmesi ile ilgili teklifin görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yaptığı açıklamada, Danıştay ve İçişleri Bakanlığı’nın Aqua Park’ın yıkım kararını vermesi sebebiyle, Aqua Park’ı Müftü deresinin güney kısmına taşıma kararı aldıklarını söyledi. Kocamaz, “Danıştay daha önce projeyi iptal etmişti. Biz her şeye rağmen, iyice araştırılmadan belediye zarara uğratıldı gibi suçlamalara meydan vermemek için Danıştay’a tekrar yazı yazdık. Danıştay ise bize, verdikleri kararın kesin olduğunu bildirdi. Bu nedenle Müftü deresinin güney kısmına Aqua Park’ı taşımak istiyoruz. Ancak orada özel mülkiyet vardı. Müftü deresinin içerisinde o arsayı dışarı bırakarak o bölgeyi bu amaçla kullanacağız. Yolun üst kısmında da Luna Park için bir düzenleme yapılacak. O arsayı istimlak için bir gayret gösterdik ancak Müftü deresinin içerisine 150-200 TL etmeyecek yere 500-600 TL para istiyorlar. Bizler de o parayı kendilerine veremeyeceğimizi ilettik. Böyle bir uygulamayla, onların arsasını daha kullanılır bir şekle getirmiş oluyoruz” dedi.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar