Sabuncubeli Tüneli İşçileri Maaşlarını AlamıyorSabuncubeli Tüneli İşçileri Maaşlarını Alamıyor :CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Özel’in soru önergesi şöyle; “Manisa-İzmir arasında yolculuk süresini 15 dakikaya indirecek Sabuncubeli Tüneli’nin uzun yıllardır yapımı devam etmekte ve 2016 yılının sonuna doğru hizmete açılacağı söylenmektedir.
Oysa 2011 yılında temeli atılan tünelin 2013 yılında bitirileceğine dair sözler verilmiş, projenin 2015 yılında bitirilmesi planlanmış, ancak işi alan firmanın uzun süre işe başlamaması vb. nedenlerle geçtiğimiz aylarda projenin 2016 yılına uzatıldığı açıklanmıştır.
Bir taraftan Sabuncubeli Tüneli’nin gecikme nedeni olarak tünelin Manisa ucunda meydana gelen heyelan gösterilirken, diğer taraftan projenin trafiği rahatlatması amacıyla büyütüldüğü, ilk projelendirildiğinde uzunluğu 2 bin 800 metre olan tünelin, son düzenleme ile 4 bin 70 metreye çıkartıldığı gecikme nedeni olarak sunulmaktadır.
Ayrıca ihaleyi alan firmanın ödeme güçlüğü çektiği ve işi alt taşeron olarak başka bir firmaya devrettiği, bu firmanın da ödeme yapmadığı için 200 işçinin alamadığı söylenmektedir. 3 aydır maaşlarını alamayan işçiler, aynı zamanda 1 aydır işin durması sebebiyle daha da zor durumda kalmışlardır.
Bu bağlamda;
1. Sabuncubeli Tüneli’nin şu ana kadar ne kadarı tamamlanmıştır?
2. Sabuncubeli Tüneli’nin gecikme nedeni olarak tünelin Manisa ucunda meydana gelen heyelan gösterilmektedir. Bu bağlamda Sabuncubeli Tüneline ilişkin gerekli fizibilite ve etüd çalışmaları yapılmış mıdır?
3. Yapıldı ise, heyelan, zemin kayması gibi durumlara karşı herhangi bir önlem alınmaması ve projede bunun öngörülmemiş olmasının nedeni nedir?
4. Zemin etüdü ve risklere ilişkin fizibilite hangi firma tarafından ne kadar bedelle yapılmıştır?
5. Tünelin uzunluğunun 4 bin metreye çıkarılmasının nedeni nedir?
6. Bu değişiklik ile proje kaç ay gecikmiş olacak ve resmi olarak ne zaman tamamlanacaktır?
7. Sabuncubeli Tüneli inşaatı şu anda devam etmekte midir? Etmiyorsa, inşaatın devam etmeme nedeni nedir?
8. Projede çalışan toplam işçi sayısı kaçtır?
9. Bu işçilerin 3 aydır maaşlarını alamadıkları doğru mudur?
10. Doğru ise, maaşlarını alamayan işçilerin haklarına ilişkin ne gibi bir tasarrufunuz olacaktır?
11. Sabuncubeli Tüneli Projesinde, bir taraftan proje 2 bin metreden 4 bin metreye çıkartılırken, diğer taraftan inşaatın durması, işçilerin maaşlarını alamaması gibi problemler yaşanmasının nedeni nedir?”

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 13/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Pts 13
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 18
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 19
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.