Tünelleri Bakan AçtıTünelleri Bakan Açtı :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Bartın’ın Amasra ilçesinde bin 100 metrelik Bartın-Amasra ve 980 metrelik Çakraz-Avara tünellerinin açılışını yaptı.
Amasra Tüneli çıkışında düzenlenen törene, Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve protokol üyeleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalara geçildi.
Törende bir konuşma yapan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Bartın için tarihi bir gün yaşanıyor. Amasra Tüneli’nin açılması ile birlikte, Bartın-Amasra arasındaki ulaşımın 30 dakika süren virajlı yollar yerine, 5 dakikada daha güvenli ve kısa mesafede gerçekleşecek. 2012 yılının Mayıs ayında inşaatına başlanan Amasra-Bartın arasında inşa edilen bin 100 metre uzunluğundaki Amasra Tüneli’nin ve Bartın-Kurucaşile yolundaki 5 tünelden biri olan ve inşaat çalışmaları tamamlanan Çakraz-Avara arasındaki 968 metre uzunluğundaki çift yönlü Çakraz Tüneli’nin Ulaştırma ve Denizcilik Bakanımız Lütfi Elvan’ın katılımı ile yapıyoruz” dedi.
Törende bir konuşma yapan Bakan Elvan ise, “Aşılmaz denilen dağları aşmak, geçilmez denilen vadileri geçmek için adeta seferberlik ilan ettik. Bartın’ı komşu illere, Ankara’ya ve dünyaya bölünmüş yollarla bağlamaya kararlıyız. Bizim yol yapmaktan, tünel açmaktan, köprüler, viyadükler yapmaktan muradımız, milletimizin gönlünü yapmak gönlünü açmaktır. Amasra’mız Bartın’ın turizm kapısıdır. Yolcu limanına gemiler yanaşamıyordu, hem yanaşma iskelesi hem de yüzer iskele yaptık. Türkiye, denizler ülkesi olduğu kadar sıradağlar ülkesidir. Cumhuriyet tarihi boyunca sadece 50 kilometrelik 83 tünel yapılmışken, biz bunu 204 kilometreyle 277’ye çıkardık. Önümüzdeki yıl, dünyanın en uzun ikinci çift tüplü tüneli Ovit dahil, 9 tünel daha açıyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Bakan Elvan ve protokol üyeleri Amasra ve Kurucaşile tünellerinin açılış kurdelesini kesti. Bakan Elvan daha sonra Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun makam aracının direksiyonuna geçerek, Amasra Tüneli’nden geçti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.