3. Havalimanı Türk Hava Kargo Sektörünü Çok Geliştirecek 1. Havalimanı Türk Hava Kargo Sektörünü Çok Geliştirecek :Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, yakıt ve güvenlik masrafları dahil tek navlun fiyat uygulamasını desteklediklerini ve bu uygulamaya başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere tüm havayolu firmalarının bir an önce geçmesi gerektiğini belirtti.
  Erkeskin yaptığı yazılı açıklamada, Emirates’in yeni dönemde navlun, yakıt ve güvenlik ek ücretlerini tek kalem altında toplayarak Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) acentelerine sunma kararını sektör adına olumlu karşıladıklarını ifade etti.
  Baz navlun fiyatının yanı sıra yakıt ve güvenlik adı altında uygulanan ek masrafların taşıyıcıdan taşıyıcıya, gidilen ülkeye veya havalimanına göre farklılık göstermesi ve bu ücretlerin de yıl içinde çeşitli defalar değişiyor olmasının büyük zorluklar getirdiğini bildiren Erkeskin, bu durumun bir taraftan içinde yüzlerce fiyat olan bir navlun matrisini yönetmeyi gerektirdiğini diğer taraftan da hata ve yanlışlara neden olduğunu aktardı.
  Erkeskin, yakıt ve güvenlik masrafları dahil tek navlun fiyat uygulamasını desteklediklerini belirterek, “Bu uygulamaya başta Türk Hava Yolları olmak üzere tüm havayolu firmalarımız da bir an önce geçmeli” ifadesini kullandı.
  Yapılan işlemlerde büyük açıklık ve kontrol edilebilirlik getirecek bu uygulamanın hava taşıma hizmetlerini kullanan müşteriler ile ihracatçıların işlerini oldukça kolaylaştıracağını dile getiren Erkeskin, Qatar Airways, Etihad Airways, Silk Way Airlines ve Pegasus’un uzun zamandır uygulamakta olduğu bu yöntemi Emirates’in de uygulamaya almasından dolayı kendilerine teşekkür ettiklerini belirtti.
  Erkeskin, İstanbul’daki 3. havalimanının tamamlanmasıyla Türk hava kargo sektörünün büyük bir sıçrama gerçekleştireceğini vurgulayarak, hava kargo taşımalarında ticaret artıp hacimler büyüdükçe karşılaşılacak sıkıntıların da artacağına dikkati çekti.
  Türk hava kargo sektörünün çok hızlı büyüdüğünü kaydeden Erkeskin, ancak Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarında hava kargo taşımacılığında ciddi bir altyapı sorunu ve kapasite yetersizliği yaşandığını, 3. havalimanı ile bu sorunların çözüme kavuşmasını beklediklerini kaydetti.
  Erkeskin, Türkiye’nin 3. havalimanının açılmasıyla havacılıkta bir küresel aktarma merkezi olabileceğini, ancak o zamana kadar büyümenin istikrarlı bir şekilde devam etmesi için fiyatlardaki dalgalanma sorunun çözülmesi gerektiğini anlattı. Tek navlun uygulamasına mutlaka geçilmesi gerektiğini bildiren Erkeskin, ancak bu uygulamaya geçerken petrol fiyatlarındaki ciddi oranlardaki düşüşün, mal ve hizmet ihracatı maliyetleri lehine navlunlara da düşüş olarak yansımasını beklediklerini aktardı.
  Mevcut kapasite sorunlarının da direkt navlunlara yansıdığını belirten Erkeskin, 3. havalimanı ile daha esnek bir hizmet ortamı oluşacağını ve maliyetlerin düşeceğini, tek navlun uygulamasının kolaylık getirmesinin yanı sıra sektördeki şeffaflığı da artıracağını ifade etti.