Avrasya Tüneli 'nden Günde 70 Bin Araç Geçecek

Avrasya Tüneli ‘nden Günde 70 Bin Araç Geçecek :Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Marmaray’dan sonra Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tünel geçişine başlandı.
İstanbul’un İki yakasını bir araya getirmeye çalışan projelerden biri daha sona yaklaşıyor.
İstanbul’un artan araç sayısı ve nüfusunun sebep olduğu yoğun araç trafiğine çözüm üretmek maksadıyla yeni bir kıtalararası proje daha yapılıyor. Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce (AYGM-Eski Adıyla DLH) yürütülen proje 285 milyon 121 bin doları öz kaynak, 960 milyon doları kredi kullanılarak 1 milyar 245 milyon 121 bin Amerikan Dolarına mal olacak. Projenin tamamlanma süresi 55 ay olduğu belirtiliyor. 24 yıl 5 ay boyunca Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. tarafından işletilecek tünel, süre sonunda bakanlığa devredilecek.
Proje kapsamında bakanlık yaklaşık olarak günlük 68 bin araç geçişi garanti verdiğinin altı çizildi. İki katlı olacak tünelde azami hız 70 km/s ve asgari hız 20 km/s olarak tasarlandığı belirtildi. Asgari hızın altında trafik seyri söz konusu olduğunda trafik rahatlayana kadar tünele araç girişinin önüne geçilecek. Günlük araç trafiği işletmeye başlandıktan bir yıl sonra rejime oturarak 130bin civarında olacağı ön görülüyor.
Projede 11 bar değerindeki işletme basıncı ile dünyada ikinci olan tünel kazma makinesi kullanılıyor. Günlük 8-10 metre ilerleyen tünel kazma makinesi yerin 110 metre altına inecek.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca desteklenen TEKDER İstanbul Şubesinin “İstanbul’da Uluslararası Öğrencilerin Mesleki Gelişim Projesi” kapsamında gerçekleştirdiği Avrasya Tüneli Teknik Gezi’sinde öğrencilere detaylı bir seminer verildi. Seminer boyunca 30 yerli ve uluslararası öğrenci yetkililere merak ettikleri konularda sorular yönelterek bilgi aldılar. Seminerin ardından şantiye sahası gezilerek teknik araç gereç ve ekipmanlar yerinde tanıtıldı. Gezi alanından ayrıldıktan sonra öğrencilerle birlikte yemek yenildi ve gezi sona erdi.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Cum 15

İhale İlanı : Personel Hizmeti Alınacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Cum 15

İhale İlanı : Köprü İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar