Eyüpe 1 teleferik 2 metro 2 de tramvay geliyor

Eyüpe 1 teleferik 2 metro 2 de tramvay geliyor :Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın “Büyükşehir’in Eyüp’e ciddi ulaşım yatırımları olacak. İki metro, iki tramvay hattı ve bir de Piyer Loti’den Miniatürk’e teleferik düşünülüyor. Böylece Piyer Loti’de iki teleferik olacak.

Eyüp, İstanbul’un en özel ilçelerinden biri… Tarihi dokusu ve mistik yapısıyla büyüleyen, inanç turizminin en önemli duraklarından biri olan, eşsiz seyir terası Piyer Loti’ye sahip özel bir ilçe Eyüp… Peki böylesine önemli, değerli bir ilçeyi neler bekliyor? Bu tarihi dokuyu korumak, yaşatmak için neler yapılıyor? Gecekondu bölgeleri nasıl dönüşecek? Göktürk, Kemerburgaz gibi ormanlık alanlardaki sorunlar nasıl çözülecek? İşte tüm bu soruları Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’a sordum. Başkanla şehre adımını atan turistlerin ilk uğradığı mekân olan Piyer Loti’yi, yaklaşık 4 yıldır kapalı olan Eyüp Sultan türbesini ziyaret ettim, projelerini dinledim…

Eyüp zor bir yer. Bir yandan çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu yerler. Alibeyköy, Yeşilpınar, Silahtarağa gibi. Diğer taraftan merkezde tarihi ve mistik bir doku var. Kentsel dönüşüm zor, restorasyon zor, nasıl başa çıkacaksınız?

Aslında fotoğrafı iyi okumak ve sistematik çalışmak lazım. İşin püf noktası bu. Ben fotoğrafı iyi okuduğumu düşünüyorum. Dediğiniz gibi Eyüp’ü aslında iki aksta değerlendirmek gerekir. Birincisi merkez, tarihi merkez. Orası zaten sit alanı. Burada bizim yapacağımız çalışma, bu dokunun ihyası, canlandırmasına yönelik…

Eyüp merkeziyle ilgili tarihi bölümlerde yıllar yılı köhne kalmış bir görüntü var, bir türlü aşılamadı…

Evet doğru ama bu dönem aşılacak. İddia ediyorum. Bilgi Üniversitesi’yle işbirliği yaptık. Tarihi Merkez Yönetim Planı çalışması yapıyoruz. Eyüp’ün hangi sokağına nasıl taş döşenecek, hangi sokağının tabelası kaç santim olacak mimarlar, tarihçiler ve sanat tarihçileriyle karar vereceğiz. Büyükşehir’le Eyüp’ün ulaşım sorununu çözmeye yönelik projelerimiz olacak.

Nasıl projeler bunlar?

Trafiği rahatlatacak, belki yayalaştırma çalışması olacak. Bu projeler aslında Büyükşehir’in. Bizim de maharetimiz İBB’nin yatırımlarını ilçemize çekmek. 3. havaalanı, Eyüp’te ve Arnavutköy’de yapılıyor. Akpınar’da. Ulaştırma Bakanlığı’nın bir projesi var. Havaalanını şehir merkezine bağlayacak hızlı tramvay projesi. Havaalanı-Gayrettepe arasında. Ve bu proje Eyüp’ten geçecek. İkincisi şu anda yapımına devam edilen metro çalışması Bağcılar-Gayrettepe metrosu. Bağcılar-Tekstilkent- Gaziosmanpaşa-Eyüp- Kağıthane-Gayrettepe güzergâhında. 2.5 yıl sonra tamamlanacak.

Eyüp’te kaç istasyon olacak?

4 istasyon yapılacak. Yeşilpınar, Veysel Karani, Çırçır ve Alibeyköy istasyonları olacak. Önemli bir proje de Eminönü’nden Alibeyköy’e tramvay hattı. Haliç sahili boyunca devam edecek. Metro istasyonuna entegre olacak. Eminönü’nden bineceksiniz tramvaya Alibeyköy’de ineceksiniz. İsterseniz oradan metroya binip Bağcılar’a ya da Beşiktaş tarafına gideceksiniz. İhalesi bitti, bu dönem İBB tarafından yapılacak. Ayrıca şu anda mevcut olan Aksaray- Havalanı hızlı tramvayının Bayrampaşa durağından Feshane’ye bir hat sağlanacak. Bu dönem bitecek. Kadir Bey sözünü verdi. Eminönü’nden gelen hatla birleşecek. Mevcut Edirnekapı- Habipler tramvayı var. Büyükşehir metro olarak düzenlemek istiyor, o konuda çalışmalar devam ediyor. O da olursa ikinci bir metro olacak. Araçları Eyüp’e pek sokmak istemiyoruz artık. Miniatürk Piyer Loti arasında teleferik de olacak.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.