Gaziantep'e 2015'te 5 köprülü kavşak daha yapılacakGaziantep’e 2015’te 5 köprülü kavşak daha yapılacak :Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in ulaşım mastır planın doğrultusunda kente 2105 yılı içerisinde 5 köprülü kavşak daha yapılacağını söyledi.
Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, kentin trafik sorununu çözmek için çalıştıklarını bu kapsamda Naci Topçuoğlu Bulvarı, Beykent TOKİ/Araban yolu, Erdem Koleji, Dedeman ve Şehirgösteren Mahallesi’ne köprülü kavşak yapılacağını bildirdi.
Karataş-Çevreyolu bağlantısı, Beykent TOKİ çıkışı, Tugay Kavşağı genişletmesi (D400), Ataman Kışlası önü menfez genişletmesi (D400) Burç çevreyolu bağlantısı, TED Koleji-Çevreyolu bağlantısı, Yamaçtepe Çevreyolu bağlantısında yol genişletme ve iyileştirme çalışmalarının yapılacağını belirten Şahin, fuar kavşağında bulunan mevcut döner ada kavşağının kaldırılıp, Nizip Caddesi’nde gelişlerin kaldırılacağını böylece kavşakta bekleme süresinin azaltılacağını kaydetti.
Çevik Kuvvet bölgesindeki sola dönüşleri kaldırarak yerine geometrik düzenleme projesi yapılacağını işaret eden Şahin, kentteki 6 bin 288 araçlık otoparklara ilave olarak 760 araç kapasiteli bir otopark daha yapılacağını vurguladı.
Ulaşımdaki sıkıntıları asgariye indirmek için bir takım projeler ürettiklerini kaydeden Şahin, hafif raylı sistemde de bazı yenilikler yapılacağını belirterek, şöyle devam etti:
“Hafif raylı sistemle günde 65 bin yolcunun taşınıyor. Bu rakam az, yolcu sayısını 120 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Duraklar uzatılarak ikili tramvay sistemine geçilecek. Sefer sayısı azalacak böylece kavşaklardan geçiş sıklığının azalmasıyla araç trafiği rahatlayacak. 15 Şubat tarihinden itibaren ulaşımda ‘Mobil Kart27’ uygulamaya girecek. Bu uygulamayla bir yolcu, hangi durakta saat kaçta otobüs geçeceğini cep telefonu ile öğrenebilecek. Hangi sıklıkla hangi yöne gittiğini öğrenebilecek ve buna göre otobüs duraklarını kullanabilecek.”