Halkalı Kapıkule Hızlı Tren Projesi İhalesi 2015 Sonunda

halkali kapikule demiryolu yapim ihalesi sonucu kesinlesmedi
halkali kapikule demiryolu yapim ihalesi sonucu kesinlesmedi

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi ihalesi 2015 sonunda :Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği ve Altyapı-Sosyal-Bölgesel Projeler Birimi Başkanı Müsteşar François BEGEOT ve Sektör Yöneticisi Göktuğ KARA, TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN’ı ziyaret etti.


Köseköy-Gebze Hattının Rehabilitasyonu ve Yeniden İnşası (KGR) ve Irmak–Karabük–Zonguldak Hattının Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu (IKZ) Projeleri kapsamında konuk heyet ve TCDD üst düzey yönetimi arasında değerlendirmelerde bulunuldu.

TCDD projelerinden Köseköy-Gebze Hattının Rehabilitasyonu ve Yeniden İnşası (KGR) ve Irmak–Karabük–Zonguldak Hattının Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu (IKZ) işleri kapsamında Türkiye’nin; Avrupa Birliği IPA Hibe Fonlarından en büyük payı alan ülke olduğu vurgulanan görüşmede; söz konusu projelerin sırasıyla 146,8 M€ ve 219,9 M€ ihale bedelleriyle IPA’dan eşfinanse edilen en büyük projeler olduğu ve bedellerinin %85’inin AB Hibesiyle karşılandığı belirtildi.

Müsteşar François BEGEOT’dan 3. AB Projesi müjdesi

Görüşmede IPA Hibesiyle eşfinanse edilen üçüncü proje olan Samsun-Kalın Hattının Modernizasyonu (SaKa) Projesindeki son durum taraflarca değerlendirildi. Müsteşar François BEGEOT, Projenin hazırlık ve ihale sürecinde TCDD’nin sağladığı katkılardan dolayı teşekkür ederken 20 Ocak 2015 tarihinde ihale tekliflerinin alınarak projenin hayata geçirileceği belirtildi.

Samsun-Kalın Hattının Modernizasyonu (SaKa) Projesi kapsamında mevcut hat, altyapısı ile beraber (60E1 ray ve B70 tipi travers kullanılarak) yeniden inşa edilecek. Yapım süresi 30 ay sürecek tüm hatta ERTMS ETCS Seviye 1 Sinyalizasyon Sistemi kurulacak.

Halkalı Kapıkule Hızlı Tren Projesi ihalesi 2015 sonunda

Diğer taraftan ülkemizi Avrupa’ya bağlaması nedeniyle en öncelikli projelerden kabul edilen ve yine IPA Hibesiyle finanse edilmesi planlanan Halkalı–Kapıkule Hızlı Tren Projesine ilişkin olarak heyetler arası görüş alışverişinde bulunuldu. Fizibilite Etüdü çalışmalarının tamamlandığı belirtilen Halkalı–Kapıkule Hızlı Tren Projesinin ihalesine 2015 yılı sonunda çıkılacağı bildirildi.

Avrupa Birliği mali yardımları ile de desteklenen Demiryolu Sektörünün Serbestleştirilmesi konusunda konuk heyete bilgi veren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, devam etmekte olan projeler, yeni altyapı projeleri, yeniden yapılanma ve demiryolu sektörü serbestleşme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Genel Müdür KARAMAN, Müsteşar François BEGEOT’a ziyaretleri vesilesiyle hibe olarak sağlanan finansman katkısından dolayı teşekkür etti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN başkanlığındaki heyete TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa APAYDIN, APK Dairesi Başkanı Murat ŞENEKEN ve Dış İlişkiler Daire Başkanı İbrahim H. ÇEVİK katıldı.Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar