Her yere metro Her derde metro

Her yere metro Her derde metro :Tramvay, metro, metrobüs ve Marmaray’ın halkımıza sunduğu hizmet göz ardı edilemez. Ulaşımı rahatlatmak için yapılan çalışmalar ne kadar artarsa memnuniyet de o derece artar. Peki trafiğe çözüm sunma adına yapılan icraatlarda aksaklıkları yok mu?
Söğütlüçeşme’den Avcılar’a kadar kesintisiz 24 saat yolculuk yapabilmek büyük altyapı hamlesi. Günün her saatinde, gece çalışanından sabah vardiyasına gidenine, arkadaşlarıyla geç saatlere dek oturanından alışveriş için Avrupa ve Asya yakasında koşturanlara kadar metrobüs büyük takdir topluyor. En büyük eleştiri ise kalabalık olması. Saatlerce ayakta gidiyor olmak bir eziyet. Vatandaş aktarmalardan rahatsız. Bindiği zaman bir daha inmek istemiyor. Aktarmanın artması kaosun daha da artmasına neden oluyor. Sefer ve araç sayıları artsa da ilginin aynı oranda artması çözümü engelliyor.
Metroda; ‘Her yere metro, her yerde metro’ sloganıyla raylı sistem ağının yıldan yıla genişlediğini görüyoruz. Kurtköy’den Bağcılar’a, Ataşehir’den Yeni Kapı’ya kadar en uç noktalar birbirine bağlanırken bunun Marmaray’la destekleniyor olması önemli. Metrobüste olduğu gibi aktarma sayılarının çokluğu vatandaşı huzursuz ediyor.
Bağlantı noktalarının olması kaçınılmaz ama bunun pratik çözümlerle sunulması daha önemli. Anadolu yakasında E-5 trafiğini rahatlatması gereken Uzunçayır metrosu en çok şikayet edilen durak. İnsanlar yaklaşık 20-25 dakika trene ulaşmak için yürüyor. Bekleme süresini de eklediğinizde E-5’teki kalabalığa alternatif oluşturamıyor. Aynı sorun Kartal Adliye durağında da var. Projeler yapılırken elbette bunlar düşünülmüştür ama bunun üzerine başka hangi rasyonel çözümler sunulabilir bunun da masaya yatırılması lazım. Çoğu insan da gereksiz durak sayısından şikayetçi.
12 saat uçuş yaparak Amerika’dan Yeşilköy’e inen bir vatandaş, Saat 23:30 olmuşsa evine gitmek için metroya binemiyor. Sabiha Gökçen Havalimanı için de bu sorun var. Buraların da 24 saat kesintisiz ve raylı sistemlerle ana arterlere bağlanması gerekiyor. Dünya turizm kenti İstanbul’un ulaşımı 24 saat kesintisiz olmak zorunda. İnsan sayısı arttıkça beklentiler de doğal olarak artacak.

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.