HGS-OGS cezasında kamyoncular kazandıHGS-OGS cezasında kamyoncular kazandı : AKP hükümeti, kamyoncuları ayağa kaldıran HGS-OGS cezalarına yağmur gibi yağan tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kaldı.
Başiskele 4 No’lu TIR ve Kamyon Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı İsmail Özkar’ın, HGS-OGS cezalarına karşı başlattığı mücadele sonuç verdi, kamyoncuların dediği oldu. Kamyonculara 10 binlerce lira ceza yağmasına neden olan sistemle ilgili yasal düzenleme için düğmeye basıldı. Aralarında AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in de bulunduğu iktidar milletvekilleri, kanun değişikliği için TBMM’ye teklif verdi.
ÖZKAR GÜNDEME GETİRDİ
Kooperatif başkanı İsmail Özkar’ın gayretleriyle gündeme gelen astronomik HGS-OGS cezaları kamyon şoförleri başta olmak üzere tüm sürücüleri canından bezdirdi. Hal böyle olunca, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yağmur gibi yağan HGS cezalarını TBMM gündemine taşıdı. Akar, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
AKP DEVREYE GİRDİ
HGS ve OGS cezalarına sürücülerden gelen tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine, seçim öncesi sıkıntı yaşamamak isteyen AKP iktidarı, yasa değişikliği için düğmeye bastı. Aralarında AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in de bulunduğu çok sayıda milletvekilinin imzasını taşıyan, 6001 Sayılı Karayolları Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin teklif 23 Ocak’ta TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
DEĞİŞİKLİK NE İÇERİYOR?
AKP’li milletvekillerinin değişiklik teklifinde; hatalı geçiş durumunda en uzak mesafenin on katı şeklindeki mevcut ceza yönteminin, aracın giriş çıkış yaptığı gişelere göre belirlenmesi isteniyor. Değişikliğin bu şekliyle yasalaşması halinde, on binlerce lira ceza yiyen sürücülerin cezaları oldukça hafifleyecek. Sürücüler astronomik HGS cezalarını ödemekten kurtulacak.
ÖZKAR’DAN AÇIKLAMA
HGS cezalarına karşı mücadele eden kooperatif başkanı Özkar, “Cezalar zaten hatalı ama en azından zararı az olacak. Cezalar otomatik olarak düşecek. Kendi kabahatlerini öyle örtmeye çalışacaklar. Orta yolu buluyorlar. Seçim öncesinde vatandaşı kızdırmak tehlikeli bir şey. AKP’li milletvekilleri şoförlerin karşısına çıkınca ne diyecekler? Şimdi söyleyecek bir sözleri olacak” ifadelerini kullandı.