İstanbul Metrosu İzmite uzansın

İstanbul Metrosu İzmite uzansın :KOTO ev sahipliğinde düzenlenen 11’inci Kocaeli Odalar Müşterek Toplantısı’nda konuşan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler İstanbul Metrosu’nun Gebze sonrasında İzmit’e kadar uzatılmasını talep etti.
Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası Gebze Ticaret Odası ve Körfez Ticaret Odası’nın ortaklaşa düzenlediği 11’inci Kocaeli Odalar Müşterek Toplantısı’nda konuşan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler İstanbul Metrosu’nun Gebze sonrasında İzmit’e kadar uzatılmasını talep etti. Çiler ilimizde günlük 10 binden fazla aracın seyir halinde olduğunu söyleyerek, “Trafikte seyreden araçlardan çevreye zehirli karbonmonoksit yayılmaktadır. Ekonomik kayıplar da çok önemli. Durum gerçekten çok vahim. Metro, dünyanın belli başlı şehirlerinde ana ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Var olan mevcut metro çalışmasının Gebze, Dilovası ve sonrasında İzmit’e bağlanmasını talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı.
KOCAELİ SÜPERLİG’DE OYNUYOR
Metronun ekonomik ve sağlık açısından da önemli katkılar sağlayacağını söyleyen, “Bu proje enerji ve ekonomik açıdan kazanç getirmiş olacaktır. Kocaeli iş dünyası adına süperligde oynuyor. Bu nedenle farklı düşünerek fark yaratmalıyız. Metronun çok kısa zamanda Sakarya ve hatta Düzce’ye kadar gitmesinden yanayım. Gelişmiş ülkelerde toplu taşım araçlarında metro çok etkendir. Bu konuda sanayici ve oda başkanlarından katkı istiyorum. 3 yıl sonra yaşanmaz bir hal alacaktır” diye konuştu.
TÜM KOCAELİ İSTİYOR
Metronun katkıları hakkında bilgi veren KOTO Başkanı Özdağ, “Ulaşım medeniyettir. Böyle bir hat bir seferde 500 kişi taşıyor. Toplamda 50 bin kişi taşıyarak minimum olarak 2 bin araç trafikten men edilmiş oluyor. Çalışanların günlük 100 aylık 36 saat tasarrufuna katkı sağlıyor. Bizimde arzumuz bu hattın buraya kadar uzanmasıdır. Biz öncelikle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşerek bşr adım atmış olalım. Metro’yu sadece biz değil tük Kocaeli istiyor” dedi.


 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar