İstanbul ve İzmir için 175 milyon $ kira ödemesi yaptı

İstanbul ve İzmir için 175 milyon $ kira ödemesi yaptı :TAV’ın kira törenine katılan Ulaştırma Bakanı Elvan, “DHMİ’nin 18 kamu-özel sektör projesiyle kasaya 8 milyar dolarlık pay girecek” dedi.
SÜLEYMAN ŞEN
HAVALİMANI işletmeciliğinde küresel bir marödka haline gelen TAV Havalimanları, Türkiye’nin giriş kapısı İstanbul Atatürk Havalimanı ve Ege çanağının çekim noktası İzmir Adnan Menderes Havalimanı için DHMİ’ye taahhüt ettiği toplam 174 milyon 647 bin 444 dolar + KDV kira bedelini ödedi.
Türkiye pazarı büyüyor
Bakan Elvan, kira ödemesine yönelik düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Türkiye kamu-özel sektör işbirliğinde dünyanın önde gelen ülkelerinden. Sadece DHMİ’nin bu kapsamda 18 projesi hayata geçirildi. 8 milyar dolarlık pay devletin kasasına girecek. Şu ana kadar 2 milyar dolardan fazlası girdi” değerlendirmesinde bulundu. Konuşmasında TAV örneğine dikkat çeken Bakan Elvan, şöyle konuştu: “Havalimanı inşaatı ve işletmesinde dünyanın önde gelen firmalarından biri. Pek çok ülkede yaptığımız görüşmelerde ‘Bu havalimanını Türkler inşa etti, bu havalimanını Türkler işletiyor’ diyorlar. Bundan hepimiz gurur duyuyoruz. Kamu-özel sektör işbirliğine çok önem veriyoruz ve devam edeceğiz.”
53 HAVALİMANINDA VARIZ
TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener de, yaptığı konuşmada, “9 Ocak 2000’de Atatürk Havalimanı’nı açtık ve 15 yıl oldu. Buradan çıktığımız yolculukta bugün TAV olarak 14 havalimanı işletiyoruz. Altı havalimanı yapıyor. Servis şirketlerimiz de 33 havalimanında faaliyet gösteriyor. Yani, TAV olarak dünyada 53 havalimanında varız” dedi.
HABUR-KAPIKULE YHT
BAKAN Elvan ‘CEO Buluşması’ toplantısına da katıldı. Elvan yaptığı konuşmada, “İstanbul’u Edirne üzerinden Kapıkule’ye kadar hızlı trenle bağlayacağız. 2015’te ihalesine çıkacağız. Bugün itibarıyla Mersin-Adana hızlı tren ihalesine çıkmış bulunuyoruz. Adana’dan Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa’ya kadar hızlı tren hattı ihalelerine de 2015 yılında çıkacağız” dedi. Elvan, üç ile havalimanı yapılacağını ifade ederken, “Mart ayında Ordu-Giresun havaalanını açacağız. Mayıs ayında Hakkari havaalanını arkasından Rize, Yozgat havalimanları gelecek, Trakya’da da havalimanı yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.
Atatürk Havalimanı neolacak?
BAKAN Elvan, İstanbul’da 3.havalimanının devreye girmesinden sonra Atatürk Havalimanı’nın durumunun ne olacağıyla ilgili soru üzerine de, “3.havalimanı devreye girdiğinde Atatürk Havalimanı’nda tarifeli seferler dışındaki tüm seferlerin yapılması söz konusu olacak. Türkiye büyüdükçe, hem Atatürk Havalimanı’na, hem Sabiha Gökçen’e, hem de üçüncü havalimanına ihtiyacımız olacak” dedi.
Yıl sonu 4G’ye geçiyoruz
BAKAN Elvan, şöyle devam ett: “Bilgi ve iletişim sektörü, Türkiye ortalama büyüme hızının 5 katı hızla büyüyor. Mobil abone sayısında çok yüksek bir artış var. Yer altı fiber optik ağ altyapımız 240 bin kilometreye ulaştı. Fiber altyapının güçlendirilmesi için tedbirler alacağız. 2015’te 4G ihalesine çıkacağız. 2015’in ilk üç ayı sonunda ihale yolunda mesai harcıyoruz. 2015 sonunda da 4G’ye geçmiş olacağımızı düşünüyorum.”


 İlk yorum yapan olun

Yorumlar