Kaçak köprü eylemi için 5 yıl hapis istemiKaçak köprü eylemi için 5 yıl hapis istemi :Artvin’de HES projesi için inşa edilen, ancak kaçak diye yıkılan köprüde eylem yapan 5 kişi hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Artvin Arhavi’de şehir merkezine kurulmak istenen Kavak HES projesi kapsamında yapılan Kaçak köprüyle ilgili eşine az rastlanan bir yargılamaya imza atılıyor.
Arhavi’de şehir içine yapılması planlanan Kavak Hidroelektrik Santralı (HES) projesinin ulaşımını kolaylaştırmak için 18. Yüzyıl’dan kalma Orçi Köprüsü’nün hemen yanında kaçak yapılan köprüde yapılan protesto yargıya taşındı. Dağı delerek şehir merkezine indirilmek istendiği için kamuoyunda ‘çılgın HES’ olarak isimlendirilen Kavak HES projesinde yine bir ilk yaşanıyor.
Devlet Su İşleri’nin (DSİ) 31 Mart 2014 tarihli ‘Kaçak ve can güvenliği açısından tehlikeli’ yazısının ardından HES köprüsü üzerinde 17 Temmuz’da eylem yapan 5 kişi hakkında “Çalışma hürriyetini engelledikleri” gerekçesiyle 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi. Arhavi Cumhuriyet Savcılığının ‘Köprüyü kapatmak üzere şirkete ait kamyonların geçişini engellemek suretiyle üzerine atılı birden fazla kişiyle iş çalışma hürriyetinin engellenmesi suçunu işledikleri’ yönünde hazırladığı iddianame doğrultusunda açılan davadanın ilk duruşması önceki gün Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Köprü yıkıldı
Sanık 5 kişi, kaçak köprüde eylem yaparak duruma dikkat çekmek istediklerini belirterek kimsenin çalışma hürriyetini engellemediklerini söyledi. Davaya konu olan köprü ise Artvin İl Encümen kararıyla ‘kaçak ve halkın mal ve can güvenliğini tehdit ettiği oluşturduğu’ gerekçesiyle 19 Kasım’da yıkılmıştı. Kavak HES projesi kapsamında yapılan köprünün yıkılmasın ardından Rize İdare Mahkemesi de projenin ÇED raporunu ‘hileli ve 7 ayrı noktada usulsüz’ olduğu gerekçesiyle iptal etmişti.
arhavide-kacak-kopruyu-protesto-etmek-suc

Reklamlar