Kar yolları kapattı, taşeron karla mücadelede sınıfta kaldı

Kar yolları kapattı, taşeron karla mücadelede sınıfta kaldı :Yılın ilk karında birçok ilde yollar kapandı. Yol açma çalışmaları gecikti. Sürücüler ve yolcular saatlerce karda mahsur kaldı. Tüm bunların altında yatan sebep ise yol açma işinin taşeron şirketlere verilmesiydi
İstanbul, İzmit, Tekirdağ, Kırklareli illerinde kar nedeniyle yollar kapandı, yolcular 40 saate yakın karda mahsur kaldı. Yılın ilk yağan karında yaşanan bu “çilenin” sebebi ise taşeron sisteminden kaynaklanıyor.
Karla kapanan yolların açılmasında yaşanan gecikme, bu hizmetleri vermek üzere ihaleleri alan taşeron firmaların işleyişi nedeniyle gerçekleşti. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) sitesinden yapılan duyuruda ise suç sürücülerin üstüne şu sözlerle atıldı: “Bölgede mevsimin ilk kar yağışı olması ve sürücülerin tertibat ve donanımları konusunda hazırlıksızlığı, yollarda kayan ve makas yapan tırlar trafik akışının daha da aksamasına neden olmuş, özellikle İzmir ve Bursa istikametlerinde meydana gelen tır kayması şeklindeki trafik kazaları yollarımızdaki trafiği olumsuz etkilemiştir.”
Suçu sürücüye atan yalnızca KGM olmadı. Hala yolu kapalı olan Tekirdağ’da yol açma işini alan Akpolat Harfiyat İnşaat Madencilik ve Taahhüt Limited Şirketi’nin sahibi, AKP Sosyal İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ömer Polat da suçlunun sürücüler olduğunu iddia etti.
Kapanan yolların taşeron şirketlerde olması, yolların ihale usulü şirketlere verilmesi, ihale fiyatının yüksekliği ve ihaleyi alanlardan birinin AKP’li yönetici olması ise diğer taşeron firmaların sahiplerinin kimlerden olabileceğini işaret ediyor.
Taşeronla kar mücadelesi olmaz
Karayollarında taşeron sisteminin uygulanmaya başlamasıyla her yıl aynı manzara ile karşılaşılıyor. Yol İş’in geçen yıl yaptığı açıklamaya göre, taşeronların iş makinaları yetersiz, işçileri deneyimsiz. Karayollarından kiralanıp çalıştırılan iş makinaları sezon sonu iade ediliyor ve bakımsızlıktan hurdaya ayrılıyor.
Evrensel’e konuşan Yol-İş Sendikası 1 No’lu Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Şaban Çekil, taşeron sistemiyle karayolu işinin yürüyemeyeceğini ifade etti. Çekil, bir kamu hizmetini yapıldığını ve KGM’ninde yolcuların can güvenliğinden sorumlu olduğunu kaydetti. Taşeronun ise sadece karını düşündüğünü ifade eden Çekil, ne yolcunun ne de işçinin umursanmadığını söyledi.
11 bin araç çürümeye terk edildi
Şaban Çekil, Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesindeki 11 bin aracın çoğunun çürümeye bırakılırken, taşeron firmaların kullandığı araçların eski olduğuna dikkat çekti. “Taşeron firma araçlarının ne bıçağı bıçak, ne kepçesi kepçe” diyerek tepki gösteren Çekil, 1998 model ve gerekli donanımı olmayan araçların kullanıldığını ifade etti. Geçen yıl taşeron firma araçların Kayseri’de trafiğe çıkarılmadıklarını aktaran Çekil, “Bu araçlarla nasıl yol açma çalışması yapılacak” diye sordu. 

Armin
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar