Kavanlar İnşaattan Örnek ProjeKavanlar İnşaattan Örnek Proje :Devletin yetişemediği, bazen unuttuğu yerde “Biz varız” diyerek elini taşın altına koyan, okul, hastane, cami, spor salonu, yurt, kütüphane yaptıran sanayicileri ve iş adamlarını her zaman takdir etmişimdir.
3 kuruş bağış yapmalarına rağmen milyonlarca liraya çıkan imam hatip okulları tabelasına babalarının, analarının adını yazdıran bazı uyanıkları da hep eleştirmişimdir.
Ama hafta sonu farklı bir şey oldu. Bir iş adamı çıktı, Kocaeli’de ve Türkiye’de bir “ilk”e imza attı.
İlk kez bir iş adamı; “Kocaeli için ne yapsak azdır” diyerek D-100’deki trafik sıkışıklığını sonlandırmak, araçların ışıklara takılmadan transit akışını sağlamak için farklı bir projenin sahibi oldu.
İlk kez bir iş adamı; Karayolları ve Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan “Köprülü Kavşak”projesi düğmesine bastı.
İlk kez bir iş adamı; Yıllardır gündemde olmasına rağmen Karayollarının yapamadığı, Büyükşehir Belediyesi’nin cesaret edemediği “Goodyear Sapağı Köprülü Kavşak” projesini üstlenerek “Ben yaparım” dedi.
İlk kez bir iş adamı; Devletle iş yapmayı alışkanlık haline getiren bildik sanayici ve iş adamlarının aksine, 24 milyon liralık projenin temelini attı.
KAMUYA 50 MİLYON LİRA KATKI
Devlet ihalelerine girmeyen, belediyelerden iş almayan, siyasetle işi olmayan, “Goodyear Sapağı Köprülü Kavşak” projesini yapan “Kavanlar İnşaat” Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan’dan bahsediyorum.
Tüpraş’ın şampiyonluğunda oluşan vergi rekortmenleri sıralamasında ilk 10’a girmeyi başaran, kamuya bugüne kadar 50 milyon lira katkıda bulunan Kocaeli sevdalısı Cengiz Kavan’dan söz ediyorum.
Kocaeli’nin prestij projesi “Kocaeli Symbol” yaparak yaklaşık 3 bin kişilik istihdam yaratan genç iş adamı Cengiz Kavan’ı anlatıyorum.
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun öncülüğünde Kocaeli büyüyor, Kocaeli gelişiyor, Kocaeli değişiyor.
Cengiz Kavan’ın yapımını ve sorumluluğunu üstlendiği “Kocaeli Symbol” Mayıs ayında hizmete girdiğinde yalnız Kocaelililer değil Sakarya’dan Yalova’ya kadar bölge insanı bünyesinde sağlığın, kültürün, konforun, eğlencenin, alışverişin sembolü olacak Kocaeliler Kocaeli’nin ilk ve tek karma projesi ile buluşacak.
SYMBOL KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI
Hafta sonu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından temeli atılan “Symbol Köprülü Kavşak” projesini, açılışı 14 Mart 2014’te yapılan “Kandıra Köprülü Kavşağı” kadar önemsiyorum.
Ancak “Symbol Köprülü Kavşak” ile “Akçakoca Köprülü Kavşak” projelerini karşılaştırdığımızda dikkat çeken ve çoğu bilinmeyen ayrıntıları paylaşmak istiyorum.
D-100 Karayolu üzerinde trafik akışını ve araçların transit geçişini sağlamak amacıyla Kandıra Sapağındaki “Akçakoca Köprülü Kavşak” yapımını Karayolları Genel Müdürlüğü üstlenmişti.
Temeli Şubat 2013’te atılırken 7 ayda tamamlanacağı ve 2013 Ağustos ayında trafiğe açılacağı açıklanan köprülü kavşak, ekonomik sıkıntılar nedeniyle 19 Mart 2014 tarihinde açılabilmişti.
24 milyon liralık projenin 14 milyonunu Karayolları karşılarken 10 milyon lirasını dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ulaştırma Bakanlığı yerine kendi bakanlığı bütçesinden karşılamıştı.
Kavanlar’ın üstlendiği ve hafta sonu temeli atılan “Symbol Köprülü Kavşak” da “Akçakoca Köprülü Kavşak” gibi 24 milyon liraya mal olacak.
Projenin finansörü ve yapımcısı Kocaeli’nin ilk ve tek karma projesi “Kocaeli Symbol” yapan Kavanlar şirketi.
Kavanlar İnşaat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan, 3 Ocak’ta kazık çakma çalışmaları başlayan, 18 Ocak’ta temeli atılan “Symbol Köprülü Kavşak”ın 5 Mayıs’ta açılacağı müjdesini verdi.
Yanlış okumadınız. 120 santimetre çapında, 45 metre derinliğe 260 kazık çakılacak 855 metre uzunluğundaki “Symbol Köprülü Kavşak” 4 ayda tamamlanacak ve trafiğe açılacak.
“Akçakoca Köprülü Kavşak” 7 ayda bitirileceği vaat edilmesine rağmen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bütçesinden aktarılan para ile ancak 13 ayda tamamlanabilmişti.
“Symbol Köprülü Kavşak” Kavanlar İnşaatın öz kaynaklarıyla, para sıkıntısı çekmeden 4 aydatamamlanacak.
Devletin, Bakanlıkların, Karayollarının 13 ayda yaptığını Kavanlar İnşaat 4 ayda yapacak.
Cengiz Kavan, Kocaeli’ye katma değer kazandıracak bu projeyi 4 ay gibi bir sürede yaparak işini en hızlı yapan ve zamanında teslim eden müteahhit olarak tarihe geçecek. Cengiz Kavan farkı bu olsa gerek.
Köprülü Kavşak yapmakla D-100 üzerindeki trafik akışı belki transit araçlar için rahatlayacak.
Ama 3 ilçeye ve Türkiye’nin en büyüğü Medicalpark Kocaeli Hasxtanesi, dünyanın en prestijli oteller zincirlerinden 7 yıldızlı Hampton by Hilton Oteli, bölgenin en büyük Alışveriş Merkezi ile 1750 araç kapasiteli otopark, Kongre Merkezinin bulunacağı “Kocaeli Symbol”e giriş ve çıkışlarda sorunlar yaşanacak.
Trafikte yaşanacak yığılma ve sıkışıklığı gidermek için Büyükşehir Belediye başkanı
İbrahim Karaosmanoğlu ile Kavanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan birlikte Kuzey ve Güney Yan Yollar yapacak.
Köprülü Kavşağın kuzey yan yolunu Kavanlar yapacak. Güney yolun yapımını ise Büyükşehir Belediyesi üstlendi.
Kocaeli’ye çivi çakan, katma değer kazandıran kim olursa olsun tebrik ediyorum.
Bu kişi, devletten ihale almayan, vergi rekortmenleri sıralamasında ilk 10’a giren, aldığı işi zamanında yapan, verdiği sözü tutan, devletin 13 ayda yaptığı işi 4 ayda yapan Kavanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kavan ise ayakta alkışlıyorum.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.