Kazaların nedeni Otoyol hipnozuKazaların nedeni Otoyol hipnozu :Trafikte küçük bir ihmal kimi vakit katliam gibi kazalara neden oluyor. Birçok trafik kazasından akabinde sürücüler aynı şeyi söylüyor: ‘Her şey birden gelişti. Nasıl oldu hatırlamıyorum.’ Trafik uzmanları, bu kazaların sebebini dalgınlık, uyuklama olarak açıklıyor. Fakat bu durum aslında ölümcül bir trans durumudur. Yolun monotonluğu gerekçesiyle şoförün beyni transa geçiyor, yola karşı dikkati azalıyor ve refleksleri zayıflıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ölümlü kazaların yüzde 66’sı gündüz meydana geliyor ve sürücü kusurları yüzde 88 ile ilk sırada bulunuyor . Kusurlu sürücülerin uyuklaması veya dalgın olması için kesinlikle aşırı yorgun olması gerekmiyor. İnsan zihni sürekli süren bir uyarıcıya maruz kalırsa bir zaman akabinde o uyarıcıyı dikkat alanının dışında bırakıyor ve o unsura karşı dalgınlaşıyor. Mesela sürekli aynı ritimde müzik dinleyen birisi bir zaman akabinde başka unsurlara odaklanır ve müziği neredeyse duymaz. Tıpkı tramvay hattı yanındaki evlerde yaşayanların, sürekli giderek gelen tramvay sesine her seferinde dikkat etme gereksinimi duymamaları, tramvay sesine karşı duyarsızlık geliştirmeleri gibi. Yolun monotonluğu gerekçesiyle beynin transa benzer bir duruma geçmesi de böyle bir şey. Hipnoz ve Bilinçaltı Değişim Uzmanı Mehmet Başkak, bu duruma ‘otoyol hipnozu’ diyor.
Evden çıkıp her zamanki güzergâhtan işinize gidiyorsanız, bazen nasıl olduğunu anlamadan işyerinize varmışsanız otoyol hipnozu denilen hipnotik trans durumunda vasıta kullanmışsınız demektir. Uzun yolda vasıta kullanan sürücüler dümdüz yolda, sürekli akan yol çizgileri, yolun monotonluğu ile bir zaman akabinde bilinçli dikkatleri yoldan uzaklaşır ve bir hayale veya düşündükleri bir fikre odaklanır. Yola karşı dikkat minimuma iner, insan beyninin refleksleri zayıflar. Dışarıdan bakıldığında trans durumundaki kişinin gözleri açıktır fakat karşıdan geleni görmez. Bu durumdaki bir sürücü son anda duran bir aracı veya karşıdan gelen bir kamyonu fark etse de çoğu vakit müdahale edecek seri refleksi ortaya koyamaz. Mehmet Başkak’a göre bu ruh hali, sürüş sırasında bayılmak veya aşırı alkollü vasıta kullanmak kadar tehlikeli.