Kış turizm koridoru turizmi canlandıracak

Kış turizm koridoru turizmi canlandıracak :Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, bölgede kış turizminin canlandırılması çalışmaları kapsamında, 2 milyar lira harcayarak, Ordu’dan Artvin’e kadar ‘Kış Turizm Koridoru’ oluşturacak. DOKA Genel Sekreteri Kaldırım, “Ordu’dan tatiline başlayan turist, koridor sayesinde Artvin’e kadar kayak veya termal gibi farklı alternatifleri bulunan kış turizm merkezlerini gezebilecek” dedi.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), bölgede kış turizminin geliştirilmesine yönelik projeler kapsamında, Ordu’dan Artvin’e kadar “kış turizm koridoru” kurma çalışmalarını hayata geçiriyor. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen Doğu Karadeniz, doğal güzellikleri ve sunduğu tarihi, kültürel ve sportif aktiviteleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Doğu Karadeniz, bölgede farklı alternatiflerin oluşturulması ve kış turizminin canlandırılması çalışmaları kapsamında, 2 milyar liralık harcama öngörülerek hayata geçirilecek projeyle, turizmde 12 ay önemli bir merkez haline gelecek.

TURİST SAYISI HER YIL ARTIYOR

DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Doğu Karadeniz’i ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında her geçen yıl artış yaşandığını belirterek, önceki yıllara göre ziyaretçi sayısının, 2014 yılında yüzde 25 artış göstererek 5 milyonu aştığını söyledi. Bölgede turizmde farklı alternatiflerin oluşturulmasının önemli olduğunu dile getiren Kaldırım, “Turizm potansiyelinin 12 aya yayılması ve turizme yönelik altyapı çalışmalarının oluşturulmasını önemsiyoruz. Bunun için DOKA olarak her alanda stratejiler geliştirdik, bu doğrultuda da projeler oluşturduk” dedi.

‘TURİZM ALTERNATİFİ SUNACAĞIZ’

Kaldırım, kış turizmi olanaklarından yararlanmak isteyen kişilerin tek bir yerde tatilini geçirmediklerini anlatarak, “Kış turizmine çıkan turistler 15 günlük bir plan yapıyorsa, günlerini farklı bölgeleri gezerek geçirmek istiyor. Biz de bölgemize gelen yerli ve yabancı turistlerimize bu imkanı sunuyoruz. Ordu’dan tatiline başlayan yerli ve yabancı turistler, ‘kış turizm koridoru’ sayesinde Artvin’e kadar olan kayak merkezlerini ve termal turizm gibi farklı alternatifleri bulunan kış turizm merkezlerini rahatlıkla gezebilecek. Turistlerimize dolayısıyla çok iyi bir turizm alternatifi sunulmuş olacak” diye konuştu.

TURİZM POTANSİYELİ GELİŞMELİ

Proje kapsamında Ordu’da çalışmalara başladıklarına dikkati çeken Kaldırım, “Ordu dışında Artvin’de Atabarı Kayak Merkezi, Giresun’da Kümbet Yaylası, Gümüşhane’de Zigana Kış Turizm Merkezi, Süleymaniye Kış Turizm Merkezi, Çakırgöl Kış Turizm Merkezi, Ordu’da Çambaşı Yaylası Kış Sporları Merkezi, Trabzon ve Rize’de Ovit, Uzungöl Kış Merkezi, Ayder Kış Sporları Turizm Merkezi ve Kaçkar Dağları Heliski Merkezi’ni kapsayacak ‘kış turizm koridoru’ oluşturduk. Doğu Karadeniz’de bir turizm potansiyeli var. Bunun geliştirilmesi gerekiyor. Bu durum bölgemiz açısından çok önemli.” dedi.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.