Malatya Kuzey Çevreyolu Trafiği RahatlatacakMalatya Kuzey Çevreyolu Trafiği Rahatlatacak : AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan’ın Malatya ziyaretinde yaptığı açıklamaları değerlendirerek, “Malatya’yı ulaşımda üst lige çıkarıyoruz. Bu hizmetler için başta Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na ve Ulaştırma Bakanımız Sayın Elvan’a olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
“GÜVENLİ VE KONFORLU ULAŞIM MALATYALILARLA BULUŞUYOR”
“Milletimiz daha konforlu ve güvenli yolculuk yapsın diye tüm Türkiye’yi demir ağlarla örüyoruz ve milletimizi Yüksek Hızlı Trenle buluşturuyoruz” ifadelerini kullanan Çalık, “Şu anda ülkemiz YHT ile tanışan ülkeler arasında Avrupa’da 6. Dünyada 8 konumunda. Ülkemiz her alanda büyük atılımlar gerçekleştiriyor. Dedelerimiz karadan gemileri yürüttü biz deniz altından trenleri yürütüyoruz. Ulaşım noktasında devrim gibi hizmetler gerçekleştirdik. Malatya’mızda bu hizmetlerden yararlanıyor ve yararlanmaya devam edecek. Malatya, 2023 yılına modern demiryolu hizmeti ile girmiş olacak” dedi.
ÇALIK: “KUZEY ÇEVRE YOLU TRAFİĞİ RAHATLATACAK”
Çalık, Malatya için ulaşım konusunda önemli bir yatırımın ihalesinin de 20 Ocak’ta yapılacağını söyleyerek şunları kaydetti:
“Kuzey Çevreyolu yapım ihalesi 20 Ocak 2015’te Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak. 500 Milyon TL’ye yakın bir yatırımı Malatya’mıza getirdik. Kuzey Çevre Yolu projesi 54 KM olup, yüksek yol standartlarına sahip olacak. Güzergah Malatya Havaalanı yolunu Özal köyü civarında kesecek. Devamında Malatya – Sivas yolunu kesen güzergah Battalgazi ve Bulgurlu istikametinde devam ederek Pütürge yol ayrımında sona erecek. Malatya’mıza hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
“MALATYA İÇİN 3 ÖNEMLİ TÜNEL TAMAMLANIYOR”
“Malatya için önem taşıyan 3 tünelimizde tamamlanıyor” diyen Çalık, “Bunlardan biri olan Karahan tünelimizin toplam uzunluğu gidiş-dönüş olduğu için 3 bin 200 metre. Tünelin ışığı da hamd olsun göründü. Şuanda bağlantı yolları ile ilgili çalışmalar var. İnşallah Karahan Tüneli’nin Mayıs ayında hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Çalık sözlerine şöyle devam etti:
“Diğer bir önemli tünel Malatya – Adıyaman – Kahramanmaraş bağlantımız olan Gölbaşına uzanan güzergahta Erkenek tünelimizdir. Erkenek Tüneli yol kazaların yaşandığı riskli yerlerden biriydi. Şimdi bu tünelle vatandaşımız güvenli yolculuk yapacak ve Tünelin hizmete girmesiyle yol 400 metre kısalacak. Böylece zaman ve yakıttan tasarruf edilerek milli ekonomiye de katkı sağlanacaktır. Erkenek Tüneli 3 bin 630 metre uzunluğunda olacak. İnşallah bu yılın sonunda onun da açılışını yapacağız. Yine bir başka projemiz ise, Malatya ile Elazığ arasında Karakaya Barajı üzerinde inşa edeceğimiz ve Türkiye’nin 4. Büyük asma köprüsü mahiyetindeki Kömürhan Köprüsü’dür. Devler gibi eserler bırakmak için iktidarımız karınca misali çalışıyor. İstanbul’a üçüncü köprü yapıyoruz, Körfez Geçiş Köprüsü yapıyoruz. Aynı teknikle, aynı teknoloji ile tamamen milli eser olarak Kömürhan’a asma köprümüzü inşa edeceğiz. Ayrıca 2 bin 400 metre uzunluğundaki Kömürhan Tünelini yapıyoruz. Bu projemiz de 2016 yılında tamamlanacak. Bu yatırım ile Malatya’yı ulaşımda üst lige çıkarıyoruz. Hizmetler için başta Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na ve Ulaştırma Bakanımız Sayın Elvan’a olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.