Sarıgölde Okul Yolu Çilesi Sona Eriyor

Sarıgölde Okul Yolu Çilesi Sona Eriyor :Manisa’nın Sarıgöl İlçesi’ndeki, aynı binada öğrenim gören Sarıgöl Hayriye Ertürk Anadolu Lisesi ve Sarıgöl Anadolu Lisesi’ndeki toplam 530 öğrenci, 500 metrelik okul yolunun yağmurlu havalarda çamur olması nedeniyle derslere yetişmekte güçlük çekiyor. Servis araçlarının
bile girmekte zorlandığı yolun yapılması için öğrenci ve veliler eylem yapmaya hazırlanırken, AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü ile görüşüp, belediyenin yolun yapımı için hazırladığı projelerin onaylanmasını sağladığını açıkladı.
Sarıgöl Anadolu Lisesi’nin iki katlı, 15 derslikli binasının depreme dayanıklı olmadığının belirlenmesi üzerine ‘çürük’ raporu verildi. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı başında, bu okulun öğrencileri Sarıgöl-Alaşehir Karayolu üzerindeki Hayriye Ertürk Anadolu Lisesi’ne taşındı. Sarıgöl Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından yaptırılan 200 kişilik bir de öğrenci yurdu bulunan okulda, iki okulun toplam 530 öğrencisi bir arada öğrenim görmeye başladı. 45 öğretmenin görev yaptığı okuldaki öğrenciler, okul yolunda her gün çile yaşıyor. Öğrenciler, derse yetişebilmek için her gün Sarıgöl -Alaşehir Karayolundaki bariyerleri aşıp, üzüm bağlarının arasındaki yaklaşık 500 metrelik toprak yolda, çamura bata çıka güçlükle derse yetişebiliyor. Özellikle yağmurlu havalarda servis araçları bile bu yoldan güçlükle geçebiliyor.
MHP’li Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Sarıgöl Hayriye Ertürk Anadolu Lisesi ve Sarıgöl Anadolu Lisesi’ndeki öğrencilerin okula gidiş-gelişte yol nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını vurgulayıp, “Okul yolunun yapılması için belediye olarak projemizi hazırladık.15 gün önce Belediye Başkan Yardımcımız Hamza İlhan tarafından elden İzmir Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü’ne teslim ettik. Karayolları, ‘Gelip, projeyi yerinde inceleyeceğiz’ dedi. Beklemeye başladık. Bu arada boş durmayıp, geçici olsa da okul yoluna dozerle düzeltip, çakıl döküyoruz. Böylece, hiç olmazsa servis araçları rahatlıkla okula ulaşmalarını sağlıyoruz. Tabii ki bu çözüm değil ama projemizin Karayolları tarafından da bir an önce onaylanmasını bekliyoruz” dedi.
AK PARTİLİ VEKİL DEVREYE GİRDİ PROJE ONAYLANDI
Okul yollarının çamur deryası olduğunu belirten veliler de bu duruma isyan edip, sömestir tatiline girilirken Sarıgöl çıkışındaki çınar ağacının bulunduğu yerde “Okulumuza Yol İstiyoruz” eylemi yapacaklarını söyledi.
Sıkıntının yerel basında yer almasının ardından devreye giren AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, İzmir Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü’yle görüşüp, belediyenin projelerine gerekli onayın verilmesini sağlandığını açıkladı. Projenin onaylandığının duyulması belediye yetkilileri ve öğrenciler ve her iki okulun yöneticileri tarafından sevinçle karşılandı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar