Tüneller şehri Ordu

Tüneller şehri Ordu : Düz alan bulunamadığı için havaalanının denize yapıldığı Ordu’da duble yolların büyük bölümü dağların altından geçirilerek inşa ediliyor. Ordu, son 12 yılda inşa edilen duble yollarda dağların altından geçirilen tünellerin uzunluğu ve sayısına bakımından ‘tüneller şehri’ olarak anılıyor.
Türkiye’de toplam 145 km uzunluğunda 160 tünel bulunurken, 63 km uzunluğunda 40 adet tünele sahip Ordu. ülke genelindeki tünellerin yüzde 44’üne sahip oldu. Ferhat misali dağlar, tepeler delinerek inşa edilen tüneller içerisinde 3 bin 820 metrelik uzunluğu ile Türkiye’nin halen en uzun kara tüneli olan Nefise Akçelik Tüneli de Ordu ili sınırlarında bulunuyor. Ordu Nefise Akçelik tünelinden geçerken radyodan “Türkiye’nin en uzun tüneli olan Ordu Nefise Akçelik Tüneli’nden geçmektesiniz” anonsu yapılıyor.
TÜNELLER, ORDU İÇİN VAZGEÇİLMEZ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu çevre Yolu, Ordu-Fatsa çevre yolu, Karadeniz-Akdeniz Ordu etabında 63 km uzunluğunda 40 adet tünel bulunduğunu belirtti. Yılmaz, “Türkiye 2001 öncesi 3 bin 600 metre uzunluğundaki Bolu Tüneli’ni yapamazken iktidarımızın 13. yılında şu an Ordu ilinde 63 km uzunluğunda tünel mevcut. Dolayısıyla şu anda en uzun tüneli olan ve en fazla tüneli olan il Ordu. Bu bizim övünç kaynağımız. 20 km’lik Ordu çevre yolunda 10 km’lik tünel var. Sadece çevre yolunun tünellerinin Ordu ekonomisine katkısı 40 milyon liradır. Ulaşımın rahatlığı açısından, şehrin trafiğinin rahatlaması açısından çevre yolu ve tüneller Ordu ili için vazgeçilmez bir unsurdur” dedi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar