Türkiye 2015 yılında ulaştırmada atağa kalkıyorTürkiye 2015 yılında ulaştırmada atağa kalkıyor :Köprülerden tünellere, bölünmüş yollardan metro ve havalimanlarına kadar birçok projenın bu yıl açılışı yapılacak.
Türkiye, 2015 yılında ulaştırmada atağa kalkıyor. Köprülerden tünellere, tren hatlarından bölünmüş yollara, metrodan havalimanlarına kadar birçok proje bu yıl hayata geçirilecek. Türkiye’nin en önemli projeleri arasında yer alan Yavuz Sultan Selim ve Körfez Geçiş Köprüsünün yanı sıra Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde de birçok köprü bu yıl açılacak. Ayrıca dünyanın en büyük ikinci tüneli Ovit’in de arasında bulunduğu Karadeniz’den Güneydoğu’ya birçok tünelin açılması bekleniyor. 2015 yılının en fazla üstüne düşülecek konusu ise demiryolu yatırımları olacak. Demiryolu yatırımlarına bu sene 9 milyar liralık bir yatırım gerçekleştirilecek. Yeni İpek Demiryolu olarak geçen Kars-Tiflis-Bakü tren hattında 2015’de test sürüşlerine başlanılacak. 2003 yılında sadece 6 bin 101 kilometre olan bölünmüş yol ağını 23 bin 522’ye çıkaran Türkiye, 2015 yılında bu rakamı 24 bin 801 kilometreye çıkarmayı hedefliyor.
‘Körfez’i yürüyerek geçeceğiz
Hem kara yolu hem de tren hattının geçeceği Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bu yıl 29 Ekim’de açılması hedefleniyor. Ayrıca dünyanın 4’üncü en uzun açıklıklı asma köprüsü olacak olan Körfez Geçiş Köprüsünün üstünden 2015 Haziran’ında yürüyerek geçilmesi planlanıyor. 2015 yılında bitirilmesi planlanan diğer köprüler şu şekilde: Ağın Köprüsü (520 metre- Mayıs 2015), Nissibi Köprüsü (610 metre-Mayıs 2015), Hasankeyf 1-2 Köprüsü (465 metre /1083 metre – Eylül 2015) ve Şehzadeler Köprüsü ( 500 metre- 18 Nisan 2015).
Tünelde ışık göründü
Rize (İkizdere)-Erzurum (İspir) yoluna yapılan 14 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli, Kastamonu Çankırı yolunda yer alan Ilgaz Tüneli ve 3 bin 100 metre uzunluğundaki Dallıkavak Tüneli bu yıl içerisinde hizmete girecek. 2015 yılında yapımı bitirilecek tünellerden bazıları şu şekilde: Mithatpaşa 2 (Bin 520 ve Bin 530 metre), Salmankaş Tüneli (4 bin 200 metre), Karahan Tüneli, Kop Tüneli (2015 sonu), Erkenek Tüneli ve Cankurtaran Tüneli (2015 sonu)
Yeni metro hatları geliyor
Son on yılda 141 kilometreye ulaşan Türkiye’deki metro ağına 2015’te yenileri eklenecek. Bu yıl çalışmaların sürdüğü 4. Levent-Darüşşafaka ve Bakırköy-Beylikdüzü, Bakırköy-Kirazlı metro hatlarında yeni gelişmeler yaşanacak. 4. Levent-Darüşşafaka metro hattının 2015 yılında bitirilmesi planlanırken Bakırköy-Beylikdüzü ve Bakırköy-Kirazlı hatlarında ise ilk kazma 2015 yılında vurulacak. Ankaralıların uzun süredir beklediği Tandoğan-Keçiören metrosunun da 2015 yılı içerisinde kesin olarak bitirilecek.
Hakkari ve ordu-giresun’a Havalimanı
2015 yılında bitirilecek dev projeler arasında yeni havalimanları da bulunuyor. Açılışı yapılması beklenen havalimanlarından Hakkari Yüksekova Havalimanı (Mayıs 2015) ve Ordu-Giresun Havalimanı (Mart 2015) bu yıl içerisinde bitirilecek.
GAP, KOP, DAP ve TRAGEP: 10.8 milyar dolar katkı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Türkiye’nin prestij projeleri Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovaları Projesi (KOP), Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) tamamlandığında milli ekonomiye yılda 10,8 milyar dolar katkı sağlanacak. Bu projelerle ayrıca 2,6 milyon kişiye doğrudan istihdam imkanı sağlanacak. Gelecekte en önemli sektörün gıda arzı ve güvenliği olacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Bu yüzden tarım alanlarımızı sulayarak en yüksek verimi almak zorundayız. Türkiye’de uygulamaya koyduğumuz bölgesel sulama projeleri bu açıdan çok önemli. GAP, KOP, DAP ve TRAGEP gibi projelerle Türkiye’yi dünyaya gıda ihraç eden bir ülke konumuna getireceğiz” ifadesini kullandı.
GAP, KOP, DAP ve TRAGEP’in tamamlandığında milli ekonomiye 10,8 milyar dolardan fazla katkı sağlanacağını ifade eden Bakan Eroğlu şöyle devam etti: “Bu projeler sadece sulamada değil, içmesuyu ve enerji alanlarında da ülke ekonomisine büyük katkı verecek. GAP, KOP, DAP’ın sulama katkısı yaklaşık 5,7 milyar doları buluyor. Enerji anlamındaki katkıları 4,6 milyar dolar, içmesuyu bakımından katkıları ise 510 milyon doları buluyor. Ayrıca bu projeler tamamlandığında 2,6 milyon kişiye doğrudan istihdam imkanı sağlanacak.”

 

Reklamlar