Rakamlarla Körfez Geçiş KöprüsüRakamlarla Körfez Geçiş Köprüsü : İzmir’i İstanbul’a bağlayacak Gebze-İzmir Otoban Projesi’nin en önemli bölümü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün inşaatı hızla ilerliyor. 252 metre yükseklikte olması planlanan köprü ayakları 200 metreyi aştı. 10 milyar TL’ye mal olması beklenen proje kapsamında haziran ayında köprüden yürüyerek, aralıkta ise araçla geçilebilecek.
Dünyanın en uzun ikinci köprüsü olacak İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü de yapan Japon IHI şirketi yapıyor. IHI, Ukrayna’da da Türk şirketleriyle beraber çalışıyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Dinyeper Nehri’ne yapılan köprünün yapımına IHI dayanak verdi. 10 milyar TL’ye mal olması beklenen Körfez Geçiş Köprüsü’nün yüklenicisi Nurol-Özaltın- Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Müşterek Teşebbüs Grubu, Otoban Yatırım İşletme AŞ isimi altında bir şirket kurmuştu. Otoban ihalesini alan ve temelini atan Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi- Yüksel-Göçay Müşterek Teşebbüs Grubu, köprü için dünya devi şirketlerden öneriler almıştı. Çin, Güney Kore ve Japonya’nın önde gelen inşaat firmaları Körfez Geçiş Köprüsü için teklifte bulunmuş, teklifl eri değerlendiren müşterek teşebbüs grubu, Japon IHI firmasıyla anlaşmaya varmıştı.
Aralıkta araçla geçiş başlıyor
İzmir’i İstanbul’a bağlayacak Gebze- Orhangazi-İzmir Otoban Projesi’nin en önemli bölümü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. 252 metre yükseklikte olması planlanan köprü ayakları 200 metreyi aştı. İnşaatta köprü ayaklarını oluşturan deniz üzerinde yükselen kuleler tamamlandı. Köprü kulelerinin parçaları Gemlik’te imal edilerek Altınova’da bulunan bir tersaneye getirildi. Burada montaj işlemleri için hazırlanan parçalar yurtdışından kiralanan yüzer bir vinç yardımıyla yerlerine takıldı. Şubat ayında çelik halatların gerilmesine başlanacak. Çalışmalarda bir aksaklık yaşanmadığı takdirde bu yıl haziranda köprüden yürüyerek, aralıkta ise araçla geçilebilecek.
35 dolar geçiş fiyatı
Körfez köprüsü sayesinde karayoluyla 1 saat 10 dakika, feribotla 1 saat süren Gebze-Yalova arası körfezden geçiş 6 dakikaya düşecek. Köprüyü kullanan otomobiller 35 dolar geçiş fiyatı ödeyecek. Kamyon ve otobüslerde bu rakam 50 dolara çıkacak. Otoyolda her km başına da 0.05 dolar isteyecek.
Rakamlarla Körfez Geçiş Köprüsü
• Kulelerin deniz yüzeyinden yüksekliği 252 m olacak.
• Kule temelleri, deniz tabanına her kule için çakıldı. Bu evrede 204 adet çelik kazık kullanıldı. Kuleler eni 48 metre, boyu 78 metre olan kesonlar üzerine oturuyor.
• Köprünün, 1000 metre genişliğindeki navigasyon kanalı olarak adlandırılan gemi seyrüsefer kanalında asgari gabari 64 metre olarak projelendirildi.
• Köprü tabliyesi 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olarak planlandı. Her iki tarafta yaya-bakım platformu bulunuyor.
• Köprünün güney tarafından köprüden bağımsız olarak yaklaşık 1400 m uzunluğunda çelik viyadük yapılacak.
4 ayrı trafik garantisi Projede 4 ayrı kesim halinde trafik garantisi verildi. Gebze-Orhangazi kesimi için 40 bin otomobil, Orhangazi-Bursa (Ovaakça Kavşağı) kesimi için 35 bin otomobil, Bursa (Karacabey Kavşağı) – Balıkesir- Edremit ayrımı kesimi için 17 bin otomobil, Balıkesir-Edremit ayrımıİzmir kesimi için 23 bin otomobil garantisi verildi. Trafik sayısının güvence edilenin altında kalması nedeniyle oluşacak gelir kaybı, gelir kaybının olduğu seneyi takip eden yılın nisan ayı içerisinde idare tarafından görevli şirkete ödenecek.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.