600 Yıllık Dilderesi Köprüsü Tehlike Altında600 Yıllık Dilderesi Köprüsü Tehlike Altında :Dilovası’nda bulunan ve 16. Yüzyıl’da Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine Mimar Sinan tarafından yaptırılan tarihi ‘Dilderesi Köprüsü’ yok oldu olacak.
Halk arasında Mimar Sinan Köprüsü olarak da anılan tarihi Dilderesi Köprüsü, 600 yıl boyunca herhangi bir restorasyon görmeden bir kaç çizik ile günümüze geldi.
Son 30 yılda sanayinin gelmesi ile fabrikalar arasında kalan tarihi köprü, her geçen gün adeta dökülüyor. Lojistik konteynırlarının, duvarının doğu ucuna verdiği hasar ile birlikte yaralanan Mimar Sinan Köprüsü, büyük ilgisizlik karşısında yok olmaya yüz tutmuş bir medeniyet mirası olarak yardım eli bekliyor. Sorunun defalarca kez dile getirilmesi, sivil toplum kuruluşlarının basın yayın yolları ile yardım istemesinin karşılıksız kalması üzerine umutlarının tükendiğini belirten vatandaşlar, akarsu yatağına yapılacak dere ıslahının köprüye zarar vermesinden tedirgin.
16. Yüzyıl’da yapılan köprünün büyük değer taşıdığını, Dilovası’nın simgesi olduğunu belirten vatandaşlar, köprünün önümüzdeki yıllarda yok olma riskinin olduğunu belirttiler. Tarihi köprü, fabrikalardan bir metre daha yaklaşılacak alan olmadığını ve fabrika depo alanının köprü ile bitişik durması sonucu köprünün hasar görmeye devam ediyor.

Reklamlar