Aksu Nehri Üzerine Yapılacak Köprü Uzakları Yakın EdecekAksu Nehri Üzerine Yapılacak Köprü Uzakları Yakın Edecek :Büyükşehir Belediyesi’nin Aksu Nehri üzerinde yapacağı köprüyle mahalle statüsüne yükselen köylerde yaşayan 60 bin kişi, şehir merkezine artık daha kolay ulaşacak
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Aksu Nehri üzerine kurulacak olan köprünün, eski mahallelerle yeni mahalleleri birbirine bağlayacağını söyledi. Erkoç, köprünün yapılacağı bölgede daire başkanları ve danışmanlarıyla birlikte incelemelerde bulundu. Etüt çalışmalarını tamamladıklarını aktaran Erkoç, “Bu köprü yapıldığında mahalleye dönüşen köylerle, merkezdeki mahalleler birbirine bağlanacak, kent merkezine ulaşım kolaylaşacak” dedi.
60 BİN KİŞİYE HİZMET
Proje çalışmaları tamamlandığında ihaleye çıkılacağını açıklayan Başkan Erkoç, “Bu çalışma Kalekaya’dan başlamak üzere Fatih Mahallesi’ne, Yeşilyöre’den merkeze doğru gelişi, Büyüksır, Küçüksır, Karadere, Kale, Hartlap, Dereboğazı, Kızıldamlar ve Öşlü mahallelerimizin şehir merkezine bağlantısını sağlayarak bu bölgede yaşayan yaklaşık 60 bin insanımızın hayatını kolaylaştıracak” diye konuştu. Projenin seçim öncesi verdiği vaatler arasında yer aldığını hatırlatan Erkoç, “Şu anda güzergah tespitlerini yapıyoruz. Plana ekleyerek gerekli plan değişikliklerini yapacağız. Uygulama projesini bitirir bitirmez de bu yolun inşaat ihalesini yaparak en kısa sürede ulaşıma açılmasını sağlayacağız. Köprü ve yolun yapılması ile Adana yolunu kullanan vatandaşlarımız artık bu güzergahı kullanacak. Böylece Adana yolu üzerinde yaşanan yoğunluk da azalacak” şeklinde konuştu.
ULAŞIM KISALACAK
Aksu Nehri’nin, Sır Barajı Gölü’ne kavuştuğu yerde yapılacak olan köprü ve yeni bağlantı yolu ile Yeşilyöre, Fatih, Önsen, Fatmalı, Kale, Karedere mahalleleri başta olmak üzere Sır Barajı Gölü’nün güneyindeki tüm yerleşim yerleri en kısa mesafeyle şehir merkezine bağlanacak. Yeni yapılacak köprü 90 metre uzunluğunda olup, bağlantı yolu ve köprü ile birlikte Dulkadiroğlu ilçesine ulaşım 4 km, Onikişubat ilçesine ulaşım 13 km kısalacak.

 

Reklamlar