Alanya- Antalya yolu yarım saat nasıl kısalırAlanya- Antalya yolu yarım saat nasıl kısalır :AGC’nin konuğu olan Dekan Güngör, Alanya-Antalya arasında toplam 50 bin TL maliyetli ‘Yeşil Dalga’ sisteminin uygulanmasıyla günlük 150 bin TL tasarruf yapılacağını ve mesafenin yarım saat kısalacağını söyledi
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör, Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Yönetim Kurulu’nun konuğu oldu. Dekan Güngör’e Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Süleyman Uyar da eşlik etti. AGC Center’da Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim ve AGC Yönetim Kurulu üyeleriyle yemek yiyen Dekan Güngör, ‘Yeşil Dalga’ sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Dekan Güngör, “Alanya Çevreyolu’nda yeşil dalga planlaması yapılmıştı. Bunun çok büyük yararını gördük. Tüm Alanya halkı bunu sevdi. İnsanların bilinç seviyesi arttıkça sistem her gün daha iyi işlemeye başladı. Bunun devamı olarak gönül istiyor ki, Alanya’dan Antalya’ya kadar tüm trafik ışıkları için yeşil dalga yapılmış olsun. Bununla ilgili bir ön çalışma yaptım. Alanya ve Antalya arasında yaklaşık 50 trafik ışığı var. 50 ışığın tamamında yeşil dalga uygulaması yapmak mümkün. Tamamında yeşil dalga yapılması halinde yakıt tasarrufu yönüyle maddi olarak her gün en az 150 bin TL tasarruf yapılmış olacak. Ülke ekonomisi de bundan nasibini alacak. Belki bundan daha önemlisi Alanya-Antalya arası kesinlikle en az yarım saat kısalmış olacak. Bu son derece önemli bir şey. Neredeyse çok cüzzi bir maliyetle gerçek bir çevreyolu oluşturulmuş olacak. Alanya-Antalya arası çevreyolu olmaktan çıktı, şehir içi durumuna geldi. Çünkü her adım başı trafik ışığı bulunuyor. Işıklarla ilgili bu sorunun yeşil dalga sisteminin yapılmasıyla çözüleceğini biliyorum ve bunu öneriyorum. Bu yolun ışık, sinyalizasyon ve diğer sistemlerinden sorumlu merci Antalya Karayolları Bölge Müdürlüğü. Bölge müdürlüğünün talep etmesi halinde bizim Alanya’da kurduğumuz ekip, bu yolun tamamında yeşil dalga planlamasını yapabilcek durumda. Böyle bir şeyi yapmaktan keyif alırız. Yapmak da istiyoruz. Yeşil dalganın tamamının yararlarını söylemek gerekirse saymakla bitmez. Benim bugüne kadar aldığım geri dönüşlerde en büyük yararının, insanların mutluluğunu arttırması olduğunu gördüm. Siz bir trafik ışığına geldiğinizde yeşil yanıyorsa suratınız asılmıyor. O günün daha hoş bir gün olarak geçmesini sağlıyor. Bu çok önemli bir şey. Biz Alanya-Antalya arası için yeşil dalga sisteminin çok iyi olacağını düşünüyoruz. Maliyet konusunda da getirdiği bir yük yok. Karayolları için bu maliyet sayılmaz. Biz iş olarak bir ücret talep etmiyoruz. Masraf karşılığı verilsin istiyoruz. Bir günde 150 bin TL tasarrufun olduğu yerde, bu işin toplam maliyeti 50 bin TL’yi bulmaz” dedi.
‘ALANYA’DA TOPLANTI YAPILACAK’
AGC Center daha sonra Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan ve Genel Sekreter Mehmet Erken’i ağırladı. Özcan, Alanya Kent Konseyi’nin Türkiye Kent Konseyleri Platformu yönetimine girdiğini söyledi. Özcan, “Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nın 15. kongresi Bandırma’da yapıldı. Bandırma’daki toplantıya katıldık ve 6 yerden yönetime girdik. 6 kişi 6 yer temsil ediyor. Bu temsilcilerden birisi de Alanya Kent Konseyi oldu. 9-10 Mayıs’ta Türkiye Kent Konseyleri Platformu toplantısı yapılacak. Toplantıda Türkiye genelinden yaklaşık 170 temsilci olacak. Bu konuda Alanya Kent Konseyi’nin başarılı olması çok önemli. Bu konuda yönetim kuruluna, özellikle yönetimin içinde yer alan AGC’ye teşekkür ediyorum” dedi.
‘BÜYÜKLÜĞÜMÜZÜN GÖSTERGESİ’
AGC Başkanı Dim de “Alanya ilçe kabuğunu kırmış, ilçe elbisesinin dar geldiği, gerek ekonomisiyle 40 ilden daha büyük olmasıyla ilk 50’nin içerisine giren bir kent durumunda. Biz hep ‘Alanya il olmalı’ diye söylüyoruz. İşte bunun yine bir örneğini yaşıyoruz. Alanya’da önemli etkinliklere imza atmış ve atmakta olan Kent Konseyi Başkanı Özcan’ın Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nda temsil edilmesi bunca büyük il, ilçe ve diğer aktif kent konseyleri içerisinde öne çıkmış olması Alanya’nın büyüklüğünü ifade ediyor. Bu bakımdan kendisini tebrik ediyorum. Alanya’mızın sadece medya anlamında değil, diğer sivil toplum örgütlerinde de üst düzeyde temsil edilmesi bizleri onurlandırıyor. İnşallah bundan sonraki süreçte de bu başarılar devam eder” diye konuştu.
alanya-antalya-yolu-yarim-saat-nasil-kisalir

Reklamlar