Bursanın tramvayı Bursada üretilecek

Bursanın tramvayı Bursada üretilecek : Bursa’daki hafif raylı taşıma sisteminde artık Bursa’da üretilen tramvay ve vagonlar hizmet verecek. Durmazlar tarafından üretilecek olan 12 tramvay, 14 ay içinde Bursaray’a teslim edilecek. Şirketin Bursaray için üreteceği 60 vagon da 30 ay içinde hizmet vermeye hazır hale getirilecek.


Bursa Büyükşehir Belediyesi ulaşım şirketi Bursaray’ın düzenlenen 60 vagon ve 12 tramvay ihalesini Bursa firması olan Durmazlar kazandı. Türkiye’nin ilk yerli tramvayını üreten firma, ihalenin onaylanması halinde sözleşme imzalandıktan sonraki ilk 6 ay içinde araçları teslim etmeye başlayacak. Şirket, 30 ay içinde Bursaray vagonlarını, 14 ay içinde de tramvayların tamamını teslim etmiş olacak. İhalenin sonuçlanmasının ardından Siemens ve Bombardier’in sonra raylı sistem ağında Durmazlar’ın ürettiği yerli vagonlar yolcu taşıyacak.

Hafif raylı sistem ağında kullanılmak amacıyla 60 adet vagon ve şehir içi tramvay hatlarında kullanılacak 12 adet tramvay alımı için açılan ihalede 4 firma dosya aldı, 2 firma dosyasını teslim etti. Dosyasını teslim eden firmalardan Durmazlar, 117 milyon 873 bin 600 Euro teklifte bulundu, Bozankaya Otomotiv Makine İmalat İthalat İhracat AŞ ise fiyat vermeyip, teşekkür mektubu sundu.

TEK KALEMDE REKOR ALIM

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan bu ihale aynı zamanda Bursa’nın raylı sistemle tanıştığı 2002 yılından bu yana en büyük araç alımı ihalesi oldu. Bursaray seferlere başladığı 2002 yılında Siemens marka 48 araçla yolcu taşımaya başlamıştı. Daha sonra Bursaray Görükle hattının ihalesiyle birlikte de 2008 yılında Bombardier firmasından 30 adet araç alımı için sözleşme imzalanmıştı. Tek kalemde 60 adet hafif raylı sistem aracı ve 12 adet tramvay alımı için açılan ihaleye Durmazlar firmasının en uygun teklifi verdiği açıklandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Durmazlar firmasının ihaleyi almasıyla kaynaklarından yüzde 50 tasarruf edildiği belirtildi. Durmazlar’ın 1 vagon için 1 milyon 634 bin Euro teklif verdiği ifade edilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Durmazlar tramvaylar için de 1 milyon 649 bin 800 Euro fiyat verdi. Büyükşehir Belediyesi ihale komisyonu verilen teklifler üzerindeki çalışmaları sürdürürken, ihalenin sonuçlanmasının ardından Durmazlar sözleşme imza tarihini müteakip ilk 6’ncı ayda 2 vagon, 2 tramvay teslim ederek, teslimata başlayacak ve 30 ay içinde hafif raylı sistem araçlarını, 14 ay içinde de tramvayların tamamını teslim etmiş olacak.”


İlk yorum yapan olun

Yorumlar