Çinden Moskova-Kazan hızlı tren hattı projesine destekÇinden Moskova-Kazan hızlı tren hattı projesine destek :Çin, Rusya’nın Moskova-Kazan hızlı tren hattı projesini desteklemeye hazır.” Açıklama Çin’in Moskova Büyükelçisi Li Huey’den geldi.

RIA Novosti ajansına konuşan Çin’in Moskova Büyükelçisi Li Huey, 2014 Ekim ayında düzenlenen 19. Hükümetlerarası Toplantısı kapsamında Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev ve Çin Başbakanı Li Kıçiang’ın hızlı tren hatlarının inşaatına dair memorandum imzaladıkları ve çalışma grubunun oluşturulduğunu hatırlattı.

Li Huey, ‘Çin tarafı, işbirliği ilkelerine dayanarak Rusya Demiryolları (RZD) tarafından düzenlenen sunumda tanıtılan Moskova-Kazan Hızlı Tren Hattı Projesi’ne ilişkin ön bilgilerin incelenmesi için temsilcilerini gönderdi’ açıklamasında bulundu.

Çin’in hızlı tren hatlarının inşaatı ve işletilmesinde başarılı deneyimlerinin olduğunu belirten diplomat, “Çin, gerekli donatım ve teçhizatın üretilmesi için teknolojiler ve üretim kapasitelerine sahiptir. Çin’li şirketler Rusya’nın bu projesine ilgi duyuyor ve destek vermeye hazır. Bu şansı ikili ticari-ekonomik işbirliğini derinleştirip, ikili ticaretin büyümesini sağlamak amacıyla değerlendirmek istiyoruz” dedi.

Reklamlar