Demiryol İş Sendikası Olağan Genel Kurulu Haftasonu YapıldıDemiryol İş Sendikası Olağan Genel Kurulu Haftasonu Yapıldı :Demiryol İş Sendikası Olağan Genel Kurulu haftasonu yapıldı. İktidar ve Muhalefet vekilleri ile Belediye Başkanının taşeron işçiler konusunda yaşadıkları gerilim Genel Kurula damgasını vurdu.

Demiryol İş Sendikası Olağan Genel Kurulu haftasonu yapıldı. İktidar ve Muhalefet vekilleri ile Belediye Başkanının taşeron işçiler konusunda yaşadıkları gerilim Genel Kurula damgasını vurdu

Demiryollarının canlanması heyecan yarattı
Demiryol- İş Sendikası 10. Olağan Genel Kurulu haftasonu Garden Kale Otelde düzenlenen toplantıyla gerçekleştirildi. Muharrem Uslu’nun tek liste ile aday olduğu Genel Kurulda bu kez listeler değil ama vekiller kapıştı. Genel Kurul’da ilk konuşmayı yapan Demiryol İş Şube Başkanı Muharrem Uslu, son yarım asırdır adeta unutulan demiryollarının Atatürk döneminde olduğu gibi tekrar ön plana çıkmasının yeni bir heyecan yarattığını söyledi. Uslu, “Bugün demiryollarına baktığımızda, faaliyete giren ve inşası devam eden hızlı tren hatları, mevcut tüm hatların yenilendiğini, tüm idari bina ve ekipmanların çağın gereklerine uygun hale getirildiğini görmekteyiz. Siyasi iktidar her yıl bütçeden en fazla payı demiryollarına ayırarak demiryolu konusunda kararlı politikasını ve iradesini göstermektedir” dedi.

Sosyal yaşamın ifadesi
Sendikaların demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu söyleyen TCDD Bölge Müdürü Enver Timurboğa, “Demiryol-iş sendikası hak ettiği saygınlığa kavuşmuş olup, çalışma hayatımızda da önemli bir yeri vardır. Demiryolları ülkemizde Osmanlı’dan başlayan Cumhuriyet ile devam eden ve bugün hızlı tren işletmeleriyle altın çağını yaşayan 158 yıllık bir kültür ve birikimin, sosyal yaşamın ifadesidir” dedi. Kamu-Sen İl temsilcisi Nizamettin Şenol’da Gelel Kurulun hayırlı olmasını diledi. Şenol’un konuşmasında taşeron işçi çalıştırılmasından kaynaklanan sıkıntıları gündeme getirmesi ile beraber vekiller ve Belediye Başkanı Çoban arasındaki gerilimli diyaloğun da pimini çekmiş oldu.

Hak ettiği yere gelecek
Devlet Demiryollarının Afyon için önemine değinen MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz, “Hemen hemen her mahallede DDY veya traves fabrikasında çalışmış, emekli olmuş, yada çalışan biri vardır. DDY Afyon’un sosyal yaşamı için de ciddi katkılar sağlamıştır” dedi. Taşeron işçiler ile ilgili sıkıntıların da sonuna kadar takipçisi olacağını söyleyen Yılmaz, “DDY biliyorsunuz A.Ş. oldu. Oradaki gelişmeleri de çalışmaları da takip ediorum. Türkiye için çok geç kalmış olan hızlı tren çalışmaları başladı. Bu çalışmalar gerektiği noktaya taşınırsa Türkiye’de gerek yolcu gerek yük taşımacılığı konusunda DDY hak ettiği yere gelecektir” dedi.

İnsan hayatı herşeyin üstünde
Taşeron işçiliğin Türkiye’nin kanayan yarası olduğunu söyleyen Yılmaz, “Geçtiğimiz yıllarda Ermenistan’la olan münasebetlerin gündeme geldiği günlerde o zamanın Başbakanı Türkiye’de 49 bin civarında kaçak Ermeni işçinin olduğunu ifade etmişti. O tarihten sonra gerek Irak ve gerekse Suriye’den ülkemize gelen kayıt dışı ve sigortasız ya da çok düşük ücretle işçi çalıştırıldığını biliyoruz” dedi. İş kazalarına da değinen Yılmaz, “İnsan ömrü ve insan hayatı herşeyin üzerindedir. İş ve işçi güvenliği ile ilgili sadece kanun çıkartmak yetmez bunların kontrol mekanızmasını da iyi çalıştırmak gerekiyor” dedi.

Ali Çetinkaya unutulmadı
Konuşmasına Ali Çetinkaya’yı anarak başlayan CHP Milletvekili Ahmet Toptaş ise, “Bu milletin kurulduğu topraklarda Afyon demiryolcularnın ve cumhuriyeti kuranların adının söylenmekten çekinildiğini ya da atlandığını gördüğüm zaman üzülüyorum. Ali Çetinkaya bakanlığı döneminde1600 kmdemiryolu yapmış ve 4 bin küsür km demiryolunu da Fransızlardan ve Almanlardan millileştirerek geri almıştır. Burada bunu da anmanın gereğini hissediyorum” dedi. Demiryollarının kendi yaşamında da önmli yeri olduğunu söyleyen Toptaş, “ İsmet Paşa 1937 yılında Afyon- Denizli yolunu açarken benim köyümde yolunu çevirmişler. Paşa demiş ki size demiryolu getirdim. Bu trenle şehre gidin alışveriş edin dünyayı görün çocuklarınızı okutun demiş. Ve ben o demiryolundaki trenle odunumu ekmeğimi taşıyarak okudum” dedi.

İşçiler muhalefet olmak zorunda
Emeğin sorunlarının çok fazla olduğunu ve bunun kaynağının da geçmişten daha kötü bir örgütlenmenin sonucu olduğunu söyleyen Toptaş, “ Sendikalar faşist diktatörlüklere teslim olduklarında kaybettiler herşeylerini. Sendikalar kendi haklarını kendileri savunmalı. İktidarlar şimdi toplu sözleşme yapıyor mu? Grev hakkı var mı? Sendikaların direnme gücü kalmamıştır” dedi. İş güvenliği yasasının Soma’daki 301 insanı toprağa gömdükten sonra çıkarıldığını söyleyen Toptaş, işçilerin iktidarda kim olursa olsun muhalefet olmasının zorunlu olduğunun da altını çizdi.

Biz mi getirdik taşeronu?
AK Parti Milletvekili Halil Ürün ise, muhalefet milletvekillerine verdiği cevapla gerilimi başlatan isim oldu. “Söylenenlere bir şeyler söylesem bir türlü söylemesem bir türlü” diyerek sözlerine başlayan Ürün, “Bir takım şeyleri ayakları yere basmadan söylemek mümkün fakat realiteler var. Taşeronluğu kaldıracaklarmış, buyurun kaldırın, hadi buyurun kaldırın. Biz mi kurduk taşeronluğu… Teessüf ederim. Taşeronluğu AK Parti getirmedi. Biz AK Parti olarak bu memlekete ülke dışarıdan işçi mi getirdik bürokrat mı getirdik” dedi.

Halk CHP’yi istemiyor
Bu milleti sevdiğinin altını çizen Ürün, “AK Parti sizsiniz. Millet kurdu AK Partiyi. Kötüye giden noktalar, sorunlar yok mu? Elbette var ama o sorunlarla en az muhalefet partisindeki arkadaşlarım kadar bende mücadele ediyorum. Ve resmin tamamına baktığımızda bir iyiye gidiş var. Demokrasi var, sandık konuyor halkın önüne. Medya özgürlüğü yok deniyor. Medya özgürlüğü de var. Sabahtan akşama kadar 24 saat hükümete sövme hakları var, bunu da yapıyorlar. Daha ne olsun? CHP Türkiye’nin kurucu partisidir doğrudur. Halk seçer biz de saygıyla kabul ederiz. Ama mesele şu ki halk CHP’yi istemiyor” dedi.

Kadroya alırsak belediyeyi kapatırız
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise, “Hem bu şehrin Belediye Başkanı hem de bu şehrin bir ferdi olarak burada çalışan tüm arkadaşlarımızla sürekli beraberiz. Demiryolları denince bir Sultan Abdülhamit han birde Mustafa Kemal Atatürk geliyor akıllara. Onuncu Yıl Marşına bile Demiryollarındaki atılım yansımış ama ondan sonra o atılım orada kalmış” dedi. Taşeron işçi meselesine de değinen Çoban, “Türkiye’de 1 milyon 300 bin sendikalı işçi var Ocak 2015 itibariyle. Bizde şu an 1100 adet taşeron işçi var. Bu işçileri kadroya alırsak ertesi gün belediyeyi kapatmamız gerekir” dedi.

HARARETLİ ANLAR
AHMET TOPTAŞ: Taşeron işi iyileştirilemez. Taşeron ile işçi arasında idare bir diyalog sağlayamaz. Taşeronluk bir kölelik işidir, derhal kaldırılmalıdır. İktidara geldiğimizde ilk yüz günde bu sistemi kaldırıp taşeron işçileri kadroya alacağız.
HALİL ÜRÜN: , “Bir takım şeyleri ayakları yere basmadan söylemek mümkün fakat realiteler var. Taşeronluğu kaldıracaklarmış, buyurun kaldırın, hadi buyurun kaldırın. Biz mi kurduk taşeronluğu… Kemalettin abi diyorum, Ahmet abi diyorum, herkese hürmetimiz var ama bizim de sabrımızın sınırı var.
KEMALETTİN YILMAZ: Başta ne kadar güzel başladınız. Kongrenin ihtişamını bozmadan seviyeli ve sorumlu bir iktidar anlayışıyla konuşmanızı talep ediyorum. Bağırmakla, insanları tahrik etmekle bir yara varılmaz. Güneş balçıkla sıvanmaz.
BURHANETTİN ÇOBAN: Şimdi değerli vekilimiz biz iktidara gelince taşeron işçilerin hepsini kadrolu yapacağız diyor. İzmir de Aydın da iktidardasın orda yapın hadi… Vekilimiz bilmeden konuşuyor.
AHMET TOPTAŞ: Kadro yasası yok, olmaz öyle…
BURHANETTİN ÇOBAN: Siz konuşurken biz müdahale etmedik. Sayın vekilim bilmediğiniz için konuşuyorsunuz.
AHMET TOPTAŞ: Beni bilmemekle suçlamayın. Kadronuz varsa alırsınız. Bilmiyor diye konuşmayın, siz kendi bildiğinizi anlatın…
BURHANETTİN ÇOBAN: İstesem kadro isteyebilirim ama bu işçileri kadroya alırsam belediye bu yükü kaldıramaz. Uzağa gitmeyelim, hodri meydan! Hadi MHP’li belediyeler isterse hemen taşeron içşilerini kadroya alabilir…
KEMALETTİN YILMAZ: Oraya kadar uzanma. Sen kendi işine bak, MHP’ye hiç bulaşma kardeşim.
BURHANETTİN ÇOBAN: Ama siz başlattınız bu durumu
AHMET TOPTAŞ: Ben kimseye yalan söylüyor demedim kimseye bilmiyor demedim, ben iktidarı eleştirmek hakkına sahibim
Demir yol iş sendikası yönetimi
Şube Başkanı
Muharrem Uslu
Şube Sekreteri
Hayrettin Şen
Şube Mali Sekreteri
Yusuf Demir
Yönetim Kurulu Üyeleri
Orhan Ergüven
Ali Altınel
Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri
Mehmet Ceylan
Arif Selçok
Hakkı Diler
Ali Aydın
Arif Fırıldak
Denetim Kurulu Asil Üyeleri
Yaşar Karabulut
Kadir Ulupınar
Üzeyir Sarıkaya
Abdulmecit Akbaş
Muhammet Erden
Denetim Kurulu Yedek Üyeleri
Ali Çorbacı
Tufan Çınar
Raşit Güzel
Mithat Çetin
Disiplin Kurulu Asil Üyeleri
Mustafa Topal
Ragıp Akduman
Sedat Açun
Ercan Uysal
Ömer Arık
Disiplin Kurulu Yedek Üyeleri
Üzeyir Arıkboğa
Ramazan Burak Ata
Süleyman Demirören
Murat Çakmakçı
Turgay Yılmaz
Şube Üst Kurul Delegeleri
Hayrettin Şen
Yusuf Demir
Recep Saygı
Arif Selçok
Hakkı Diler
Hüsnü Şen
Halil Başer
Tufan Çınar
Rafet Çimen
Şükrü Büyükçelen

Reklamlar