Diyarbakır Hafif Raylı Sistem Çalışmaları Bu Yıl BaşlayacakDiyarbakır Hafif Raylı Sistem Çalışmaları Bu Yıl Başlayacak :Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, “Kredi sorunu birkaç ay içerisinde çözüldükten sonra tüm aşamaları tamamlanan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığının onaylarını alan Hafif Raylı Sistem ile ilgili çalışmalar bu yıl içerisinde başlayacak” dedi.

Bir otelde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kışanak, hafif raylı sistem ile ilgili Dünya bankası İller Bankası, Avrupa ve Fransa Kalkınma Bankaları gibi çeşitli finans kuruluşlarıyla görüşmeler yaptıklarını, projede önemli bir aşamaya gelindiğini belirtti.

Tüm finans kuruluşlarının projeyi mükemmel bulduğunu, finansmanlığı konusunda pozitif yaklaştıklarını ifade eden Kışanak, “Bizde onlara, ‘Hepinizin tekliğini görelim, en karlı olanı hangi ise karar verelim’ diyoruz. En uzun vadeli faizi en düşük olanı tercih etmek için sürece ihtiyacımız var” diye konuştu.

Aynı finans kuruluşlarının Türkiye ile yaptıkları görüşmeler olduğuna işaret eden Kışanak, şöyle konuştu:

“Dünya Bankası, İslam Ülkeleri Kalkınma Bankası, Fransa Kalkınma Bankası İller Bankası ile yerel yönetimlere kredi açma konusunda görüşme yapıyorlar. Orada da projemiz birinci sırada görünüyor. Böyle bir işbirliği yapılırsa öncelikli finanse edilecek proje olacağını görüyoruz. Bu kadar büyük projelere para bulmak zaman alıyor ama gidişata göre kredi sorunu birkaç ay içerisinde çözüldükten sonra tüm aşamaları tamamlanan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığının onaylarını alan Hafif Raylı Sistem ile ilgili çalışmalar bu yıl içerisinde başlayacak.”

Temiz enerjiye dönme kararı

Kentte büyükşehir belediyesine ait 118 toplu taşıma aracı ile özel halk otobüsleri ve çok sayıda minibüs bulunduğuna dikkati çeken Kışanak, bunların sayı olarak da temizlik olarak da yeterli olmadığını savundu.

Kışanak, temiz enerjiye dönme kararı aldıklarını, bunun kritik bir karar olduğunu dile getirerek, seçim baskısı altında kalmadan bu değişime karar verdiklerini anlattı.

Doğalgazla temiz enerjiyle çalışan, aynı zamanda işletim maliyetini neredeyse yarıya düşüren yeni bir sisteme geçmeyi tercih ettiklerini dile getiren Kışanak, şunları kaydetti:

“Çevre kirliliğini son derece azaltacak önemli bir değişim programı bu. Bu kapsamda 45 doğalgazla çalışan otobüs alacağız. Bütçesi hazırlandı. Devlet Malzeme Ofisi üzerinden alımla ilgili süreci başlattık. Ancak bu otobüsler hemen gelmiyor. 22 otobüsün mayıs ayında gelmesi bekleniyor. Buna paralel olarak doğalgaz dolum tesisi inşa etmemiz gerekiyor. Çünkü onlar sıkıştırılmış bir doğalgaz kullanıyor. Proje hazır, ihalesine çıkıldı. En kısa zamanda bu tesis de kurulacak. Artık dışarıdan yakıt almak zorunda kalmayacağız.

Reklamlar