Dokumaya Beyoğlu tramvayı mizanseniDokumaya Beyoğlu tramvayı mizanseni :Geçtiğimiz hafta Dokuma Fabrikası’nda gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda Dokuma alanı ile ilgili açıklamalar yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, fabrikanın girişine ‘Beyoğlu tramvayı’ getireceklerini açıkladı.

Tramvay ile ilgili çalışma bu hafta başlıyor

Dokuma alanı ile ilgili düşüncelerini açıklayan Başkan Hakan Tütüncü, “Binalardan birini Oyuncak Müzesi haline getirmeyi planlıyoruz, ayrıca bahçede bir trafo binası var orayı da kütüphane haline getirmeyi planlıyoruz. Birde 1960’lardan sonra Antalya’da çocukluğumuzdan gençliğimizden hatırladığımız ama şuan aramızdan ayrılan bir takım ulaşım araçlarının da bir koleksiyonunu oluşturuyoruz ve onu da sergiye açıyoruz. Türkiye’nin farklı yerlerinden sanatsal imgeler getireceğiz. Bunu da burada ilk defa söylüyorum, buraya bir Beyoğlu tramvayı getireceğiz. Tramvay ile ilgili çalışma haftaya başlıyor” diye konuştu.

Dokuma Müzesi yapılacak

Dokuma Fabrikası’nın bakımsızlığından dolayı tinercilerin yeri haline geldiğini ve belediyenin yaptığı çalışmalarla bu alanın kontrol altına alındığını kaydeden Başkan Tütüncü, Dokuma Fabrikası içinde ‘Dokuma Müzesi’ oluşturacaklarını da ekledi. Tütüncü, “Etrafta makinalar çıkartılırken kocaman delikler oluşmuş ve o delikler nedeniyle buraya da dokunulmayınca burası tinercilerin yeri haline gelmiş. Belediye imkanıyla inşalar başladı, işçiler çalışıyor. Buralar tamamıyla kontrol altına alındı. İçeride üzerleri naylonla örtülü makinalar var, bu makinalarla ilgili şöyle bir durum söz konusu olmuş; ‘Bu binaların hepsi yıkılmaya başlamış. İçeride kalan eşyalar bir hangara koyulmuş. Koruma kurulu bu binaları yıkamazsın deyince bu eşyalar hangarda kalmış, o hurda araçları satın alan şirketten de ricayla 20 kadar makine bıraktırılmış.’ Bir Dokuma müzesi yapalım istiyoruz, burada tezgahı canlandırıp pamuğun ipliğe dönüştüğü, oradan da kumaşa döndüğü bir mizanseni ortaya koymaya çalışacağız” dedi.

“Kent Konseyi’nin görüşünü önemsiyorum”

Geçtiğimiz haflarda Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt’un Dokuma çalışma grubuna alınmadıklarıyla ilgili yaptığı eleştiriye açıklık getiren Başkan Tütüncü, “Dokumanın bu çalışma komisyonu ile ilgili süreci biz çok hassas takip ettik, mimarlık ile ilgili düzenleme için Mimarlar Odası’nı, inşaatla ilgili çalışma için İnşaat Mühendisleri Odası’nı davet ettik. Peyzaj ile ilgili düzenleme için ise Peyzaj Mimarları Odası’nı davet ettik. Çok farklı toplum kesimlerine açığız, her kurumun görüşünü önemsiyoruz. Bu anlamda Kent Konseyi’nin de görüşlerini, düşüncelerini alacağız. Onlarında çalışmaları çabaları bizim için çok önemli. Onların da görüşünü çok önemserim” diye konuştu.

Reklamlar