Eryaman’daki YHT ağır bakım-onarım tesisinin yürütmesine durdurmaEryaman’daki YHT ağır bakım-onarım tesisinin yürütmesine durdurma :Eryaman’da sağlıklı çevrede yaşama hakkını ihlal edecek YHT ağır bakım onarım kompleksinin yürütmesi Eryaman-Der’in açtığı dava sonucunda durduruldu.

Ankara Etimesgut’ta yapılan Hızlı Tren Gar Kompleksi projesinde alınan ÇED muafiyeti kararına yapılan itiraz sonuç verdi. Ankara 18. İdare Mahkemesi, Eryaman Dayanışma Gençlik ve Spor Derneği’nin (Eryaman-Der) açtığı davada Şeker Arazisi üzerine yapılması planlanan projenin yürütmesini durdurdu.

Yürütmeyi durdurma kararının ardından bir açıklama yapan Eryaman-Der, adına her ne kadar “YHT Gar Kompleksi” denilse de projenin ağır bakım, onarım ve tamirat alanı olduğunu, projenin hem yapım hem de işletim aşamalarında çevreyi kirletici etkisi yüksek olmasına karşın çevre hukuku mevzuatına aykırı olarak ÇED muafiyeti kararı alındığını ve inşaatının sürdüğünü söyledi.

153 milyon avroluk projenin Ankara Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi sonrası devredilen, etrafı konutlarla çevrili bir alanda 300 bin metrekareyi kapsayacağını belirten dernek, “Dünyanın tüm büyük kentlerinde olduğu gibi, bu nitelikteki bir ağır bakım merkezinin de şehir dışına yapılması gerekir” dedi.

Eryaman halkının kurduğu dernek ve açtığı davayla sağlıklı çevrede yaşama hakkına sahip çıktığını ifade eden Eryaman-Der, inşaatın durdurulmasını ve tüm önlemlerin alınmasını istedi.

Eryaman halkı Gar Kompleksi olarak sunulan ağır bakım onarım tesislerine karşı bir eylem gerçekleştirmişti.

 

Reklamlar