Gemlik ve limanları demiryoluna biran önce bağlanmalıGemlik ve limanları demiryoluna biran önce bağlanmalı :Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Gemlik, dördü büyük beş limanla Türkiye’nin en önemli liman merkezlerinden biri. Tabii bu kadar büyük limanların olduğu bir yerde demiryolu olmazsa olmaz. Demiryolu ile bağlantı olmadan bir limanın daha aktif ve verimli çalışabilme şansı düşük” – “Bir demiryolu projesi, program kapsamına alınmış durumda. Gemlik’in ortak hedefi, bunun hızla bitirilmesi olmalıdır”dedi

Hisarcıklıoğlu, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası’nı (GTSO) ziyaretinde yaptığı konuşmada, odanın hizmet binasının “beş yıldızlı” olduğunu anlattı.

Bu beş yıldızın, Paris, Londra, Berlin’deki ticaret ve sanayi odaları üyelerine hangi standart ve kalitede hizmet veriyorsa GTSO’nun da minimum o standartta hizmet verdiği anlamına geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Şu anda Gemlik’in kalitesi, verdiği hizmet anlayışı itibarıyla Berlin, Londra, Paris’ten aşağı değil” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Gemlik ekonomisinin son beş yılda nüfus artışından dolayı zenginlik ve bereket kazandığını vurguladı.

Türkiye’nin her ilçesinde aynı ilerlemenin görülemeyeceğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Sizler şanslısınız. Gemlik’te her şey var; sanayi, ticaret, tarım ve turizm var. Allah’ın şanslı kullarısınız. Sanayide ana üreticilerin olduğu bir ilçe. Aynı zamanda Türkiye’de konserveciliğin ilk başladığı yer Gemlik. Gemlik’in dünya markası olmasında zeytinin ayrı bir değeri var. Gemlik, dördü büyük beş limanla Türkiye’nin en önemli liman merkezlerinden biri. Tabii bu kadar büyük limanların olduğu bir yerde demiryolu olmazsa olmaz. Demiryolu ile bağlantı olmadan bir limanın daha aktif ve verimli çalışabilme şansı düşük. İlçeden Anadolu’ya hizmet edebilmek için büyük bir şans var. Bu kapsamda bir demiryolu projesi, program kapsamına alınmış durumda. Gemlik’in ortak hedefi, bunun hızla bitirilmesi olmalıdır çünkü ayrı bir zenginlik ve bereket getirecektir.”

Oda Başkanı Kemal Akıt da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu tarafından Akıt’a “Yunus’un Gül Bahçesinden” kitabının hediye edilmesiyle sona eren ziyarette, Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar ve TOBB Yönetim Kurulu üyeleri hazır bulundu.

Daha sonra Gemlik Ticaret Borsası’na geçen Hisarcıklıoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Özden Çakır ve üyelerle görüştü.

Reklamlar