İstanbul Boğazına 3. tüp geçit geliyorİstanbul Boğazına 3. tüp geçit geliyor :Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meksika dönüşü uçaktaki gazetecilere Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasına tüp geçit yapılacağını açıkladı. Marmaray ve Avrasya Karayolu Tüneli’nden sonra Boğaz’da yapılacak 3. tüp geçitten hem araç, hem de demiryolu geçişi olacak.
Vatan gazetesinde yer alan habere göre, İstanbul trafiğini rahatlatacak tüp geçit projesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.
Güney Amerika turundan dönüşte uçaktaki gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaray ve Avrasya Karayolu Tüneli’nden sonra İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. tüp geçidin Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasına inşa edileceğini kaydetti. 3. tüp geçitte diğer ikisinden farklı olarak hem lastik tekerlekli araç hem de demiryolu geçişi olacak.
DETAYLARI BAKAN ELVAN AÇIKLAYACAK
Yapılan tüm dev yatırımları adım adım izlediğini kaydeden Erdoğan, Boğaz’a 3. tüp geçit projesinin detaylarının önümüzdeki günlerde Eriştirme Bakanı Lütfi Elvan tarafından izah edeceğini da kaydetti.
AVRASYA TÜNELİ GÜN SAYIYOR
Cumhuriyet’in 90. seneyi olan 2013’ün 29 Ekim Bayramı’nda hizmete giren ve bir senede 50 milyon seyahat taşıyan Marmaray hatttından sonra Boğaz’daki ikinci tüp geçit olan Avrasya Karayolu Tüneli de gün sayıyor. Yapımına 2014 seneyin Nisan ayında başlanan ve Kazlıçeşme ile Göztepe arasını 15 dakikaya indirmesi öngörülen Avrasya Karayolu Tüneli’nde çalışmaların yarısına gelindi. Lastik tekerlekli araçların geçiş yapacağı tünelin 2016’nın nihayetinde hazır olması hedefleniyor. Eriştirme Bakanı Elvan henüz önce yaptığı bir açıklamada “tünel açılır açılmaz 100 bin civarında aracın geçişi sağlanacak” demişti.
ASYA VE AVRUPA’NIN BAĞLANTI NOKTASI 6’YA ÇIKIYOR
İstanbul’un iki yakası şu anda Marmaray Tüp Geçidi, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri üç noktadan birbirine bağlanmış durumda. Devam eden Yavus Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Karayolu Tüneli’nin yanı sıra 3. tüp geçidin tamamlanması ile Asya ve Avrupa Kıtaları 6 ayrı noktadan birbirine bağlanmış olacak. Yavus Sultan Selim Köprüsü ile yeni yapılacak tünel hem araç hem de demiryolu geçişleri ile iki farklı erişim hizmeti verecek.

Reklamlar