İsyan ettiren HGS cezası davalık oldu

İsyan ettiren HGS cezası davalık oldu :Nakliye firmaları, nihayet zamanlarda kesilen nakit cezaları ile şaşkına dönmüş durumda. Gişelerde kaçak geçiş yapıldığı nedeni ile kesilen cezalar 5 bin TL’den başlayıp 20 bin TL’yi buluyor. İstanbul Esenyurt’ta çalışma gösteren bir şirkete kesilen müeyyide 10 bin 447 TL. Şirket, kendilerine kesilen müeyyidenin usulsüz olduğu nedeni ile dava açtı.
İstanbul Esenyurt’ta mevcut bulunan V. Nakliyat şirketine geçtiğimiz aralık ayında peşi sıra tebligatlar yapıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir birimden gelen tebligatlarda, şirkete bağlı bazı araçların, paralı yollarda kaçak geçiş yapmış olduğu belirtilerek idari nakit cezalarının kesildiği kaydedildi. Bahsi geçen cezalardan biri dokuz bin 100 TL, biri 6 bin 444 TL öbürü ise 10 bin 447 TL. Şirket, kendilerine tebliğ edilen cezaların şaşkınlığı yaşarken kısa zaman içinde durumdan avukatlarını haberdar etti. Önceki 19 Aralık’ta tebliğ edilen cezaların itiraz zamanı ise 15 gün ile sınırlı.
‘ Anayasa Mahkemesi AYM ’DE İPTAL EDİLSİN’
Şirket avukatı Zafer Tunca, kesilen idari nakit cezalarının iptali ve uygulamanın dayanağı olan yasadaki ilgili maddenin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması için Büyükçekmece Sulh Ceza Hâkimliği’ne mürracaatta bulundu.
ÜCRETLENDİRME EN UZUN MESAFE ÜZERİNDEN
Dava dosyasına sunulan belgelere göre, yüklü cezaların kesilmesi ilgili yasaya dayanıyor. Yasaya göre, kaçak geçişlerde, kullanılan yol mesafesi kadar değil, en uzun ara yol bedeli uygulanıyor. Bu ücretin bir de 10 sert bir müeyyide kesiliyor.
‘CEZA KESİLDİĞİ SIRADA HESAPTA PARA VARDI’
Av. Tunca dava müracaat dilekçesinde, müvekkili şirketin 06 HYM .. plakalı vasıtanın HGS abonesi olduğunu, anılan aboneliğe dair etiketinin de olduğu belirildi. Av. Tunca dilekçesinde, söz konusu vasıtaya kaçak geçiş yapmış olduğu için müeyyide kesildiği anda, kesilmesi lazım gelen ücretten daha çok bir bakiyenin hesapta olduğuna işaret etti. Av. Tunca, sistemin plakayı okuyamaması sebebi ile söz konusu vasıtanın kaçak geçiş yapmış gibi gösterilerek, kesilen cezaların katmerlenerek artığına işaret etti.
5 TL’LİK ÜCRET 330 TL’YE BÖYLE ÇIKIYOR
Av. Tunca, hakimliğe sunduğu dilekçede, olayı bir de misal vererek söyledi . Buna göre örneğin bir HGS/OGS aboneliği olan bir vasıta sahibi hesabına 50 TL’lik bir yükleme yaptı. İstanbul Çamlıca gişelerinden önceki vasıta Gebze’den çıkış yaptı. Aynı vasıta aynı gün içinde Gebze’den gelip Çamlıca’dan çıkış yaptı. Çamlıca-Gebze arası olağan geçiş bedeli 2,5 TL. Gidiş-dönüş bedeli yekün 5 TL. Ancak, Çamlıca gişede, HGS, söz konusu vasıtanın etiketini okuyamadığı lahza , sistem, otomatikmen hesaba en uzun ara bedeli olan 15 TL’lik ücret ve bunun 10 sert ile beraber yekün 165 TL yansıtıyor. Hesabında 50 TL olan vasıta sahibin hesabına 165 TL’nin yansıtılması ile beraber bakiyesi -115 TL oluyor. Bahsi geçen vasıta Gebze gişelerinde çıkarken, bir kaçak geçiş daha yapmış sayılıyor. Bunun üzerine toplamda 5 TL’lik bir yol için kesilen müeyyide 330 TL’yi buluyor. Durumdan habersiz olan vasıta sahibi, bakiyesinde nakit var diye, her geçtiği yoldan kaçak geçiş yapmış göster. Bunun üzerine , fatura çok fazla daha kabarmış oluyor.
‘KAMYONU ALIN KURTULALIM’
Sistemin, devlet için bir kazanç kapısı hali aldığına işaret eden avukat Hüsamettin Balta ise, düzenlemenin hem Anayasa’ya hem Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu görüşünde. Av. Balta, “Benzer bir arıza ile çok fazla sayıda nakliye firması ve şahıs karşı karşıya. Hiçbir hukuk devleti, insanları üzerinden haksız kazanç elde etmeye çabalamaz. Kullanılan yol sistemde göründüğü halde, en uzun yol bedeli beraberinde , bu ücretin 10 sert bir müeyyide kesmek, bir eyleme iki defa müeyyide kesmek manasına gelir ki bu vaziyet hukuka ve Anayasa’ya muhaliftir . Birçok firma, ‘kamyonu alsınlar kurtulalım’ noktasında” diye belirtti .
Şehirlerarası ve uluslar arası taşımacılık yapan bir çok fazla nakliye firmasının benzer sorunlar yaşadıklarıİsyan ettiren HGS müeyyidesi davalık olduİlk yorum yapan olun

Yorumlar