İZBAN istasyonlarında sayaç isyanı

İZBAN istasyonlarında sayaç isyanı :80 kilometrelik hatta bulunan 31 istasyondaki hiçbir dakika sayacının çalışmamasına isyan eden vatandaşlar, sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.


İzmir’deki şehiriçi raylı ulaşım sistemi İZBAN’ın 80 kilometrelik Aliağa ile Cumaovası arasında kalan 31 istasyondaki hiçbir dakika sayacının çalışmadığı ortaya çıktı. Dakika sayaç tabelaları çalışmadığı için İZBAN’ın ne zaman istasyona geleceğini göremediklerinden şikayetçi olan vatandaşlar aylardır devam eden sorunun çözülmesini istedi. Sayaç sorununun ise mevcut yazılım sisteminin güncellenmemesinden kaynaklandığı öğrenildi.
Vatandaşı kızdırdı

Aliağa’dan Cumaovası’na kadar olan 80 kilometrelik banliyö hattı üzerinde metro standartlarında raylı toplu taşımacılık yapan İZBAN’ın 1.5 aydır çalışmayan dakika sayaçları vatandaşları kızdırdı. Vatandaşlar aktarmalı ulaşım sisteminin hayata geçirilmesi sonrası otobüsten inip İZBAN’a binmek istediklerinde istasyon içerisindeki dakika sayaçlarının çalışmadığından dert yandı.

İZBAN’ın ne zaman geleceğini bilmedikleri için işyerlerine giderken zamanlama sorunu yaşadıklarını vurgulayan vatandaşlar, sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. İZBAN’ın istasyona ne zaman varacağını gösteren dakika sayaçlarının 1.5 aydır çalışmadığı ifade edildi. Benzer sorunlar nedeniyle sıkça şikayet alan yetkililerin ise aylardır İZBAN ile istasyon arasındaki senkronu sağlayacak olan yazılım sisteminin güncellemesini bekledikleri kaydedildi.


1 Comment

  1. Şaştım doğrusu! Çünkü bu haberde adı geçen sözde saatler, Kasım 2014 başında, Aralık 2014 ve iki hafta önce, anlaşılan bugün de hala daha çalışmıyor. Kasım-14’te iki kez Adnan-Menderes-Havalimanına gitmek için Hilal ve Halkapınar istasyonlarında, gelecek trenleri ancak 50 dakika ve sonrasını gösteriyordu ve tüm telaş içindeki yolcuları, ancak sorumlu ve ilgili olmamasına karşın, bir güvenlik görevlisi rahatlatmıştı. Tren de 5 dk sonra geldi. Yeni kurulmuş olmasına rağmen hala daha böylesi bir sistemin çalıştırılamaması, tamir edilmemesine, bilmem ne demek gerekir: aciziyet, ihmalkarlık, özürlü ve/veya gayrı ciddi davranış…?… Madem gerek yoktu, o zaman neden milletin parasını sokağa attınız. Gerek vardıysa, neden doğru düzgün işletilmiyor? Nereden baksanız bir SORUN!
    ÖZELLİKLİ akla zarar, özrü ve kabulü olamaz düşünce(sizlik) veya bir proje hatası ise; istasyonların hiç birisinde bir TUVALET yok. Personel tuvaletini kullanmak ise, YASAK. Siz herkesi 18-40 arası, sağlıklı, sistem kullanıcıları da sırf erkekler mi zannediyorsunuz? Ortalama 30 – 120 dakikaya yakın sistemde hapis kalan yolcu, özellikle çocuklar, bayanlar ve 50 yaş üstü erkekler bu süre nasıl dayanır? Herkeste takılmış bir musluk yokki!
    LÜTFEN BU KONUYA EĞİLİN, BUNU HABER YAPIN!

Yorumlar