İzmir Metrosunda Skandal Paspaslı Güvenlikİzmir Metrosu’nda Skandal…. Paspaslı Güvenlik :İzmir Metrosu’nda dün çok konuşulacak bir ilk yaşandı. Günde 350 bin kişinin kullandığı İzmir Metrosu, kendilerine kötü çalışma koşulları dayatıldığı gerekçesiyle işi bırakan özel güvenlik görevlileri olmadan seferlerini yaptı.

İzmir Metrosu’nda çalışan 221 özel güvenlik görevlisinin çok büyük bir bölümü, dün metronun güvenlik ihalesini alan firmanın kendilerine ağır çalışma konuşları dayatması nedeniyle işi bıraktı. Bu nedenle metro istasyonlarında güvenlik görevlileri olmadan çalıştı ve 1.5 milyona yakın İzmirli’yi taşıdı. Özel güvenlik görevlilerinin iş bırakması üzerine paniğe kapılan Metro A.Ş. yöneticileri ise çareyi metro istasyonlarını paspaslayan temizlikçilere güvenlikçi süsü vermekte buldu.

Tehlike arttı
Metro geçiş turnikelerinin başına birer temizlik elemanı yerleştirildi. Nasıl davranmaları gerektiğini bilmeyen temizlik görevlileri ise, elleri ceplerinde metroya giriş yapanların kentkart basıp basmadığını kontrol etmeye çalıştı. İstasyonlarda ise, vatandaşları herhangi bir güvenlik sorunu için uyaracak bir görevli yer almadı. Durumu farkeden İzmirliler ise, hem şaşkınlık hem de tedirginlik yaşadı. Metronun yeraltı istasyonlarında cep telefonları çekmediği için acil bir sağlık sorunu çıkması durumunda büyük sıkıntı yaşayan İzmirlilerin imdadına güvenlik görevlileri yetişiyor ve ellerindeki telsizler sayesinde sağlık görevlilerine ulaşılmasını sağlanıyordu. Şimdi güvenlik görevlileri de olmadığı için kalp krizi gibi ciddi bir sağlık problemi yaşamaları halinde İzmirlilerin karşı karşıya kalacağı tehlikenin boyutu daha da büyümüş oldu.

Güvenlik zaafiyeti
Daha önce Çankaya Metro Güvenlik Koordinasyon Sorumlusu olarak görev yapan Beşir Bilmen, “İhaleyi kazanan şirketle uzlaşma sağlayamadık. Artık evimizdeyiz. Arkadaşlarımızın çok az bir kısmı şirketle anlaşma sağlasa da çok büyük bir bölümü işbaşı yapmadı. Şu an metroda ciddi bir güvenlik sorunu var. Bizim yaptığımız işle ilgili bir sorunumuz yoktu. Şartlar iyileştirilirse yine döner çalışırız. Temizlik personelini güvenlik hizmetinde kullanmaları kendi kurumsal değerlerini gösteriyor. Şirketin bütün yetkilileri önceki gece 02.00’ye kadar metrodaydı. Bize teklif sundular ancak şirkete karşı güvenimiz kalmadığından devam etmek istemedik” dedi.

Reklamlar